Zber púpavových kvetov je bežný, hlavne na prípravu nepravého medu, rôznych nálevov či dokonca vína. Deti si z nich pletú kvetinové venčeky a spestriť si nimi môžete šaláty či dezerty. Liečivé účinky však púpava (Taraxacum officinale) ukrýva aj pod povrchom pôdy, konkrétne v koreňoch. Tie sú, rovnako ako nadzemné časti rastliny surovinou vhodnou na prípravu množstva liečivých prípravkov a tiež kulinárskych pochutín.
Púpava obsahuje veľa liečivých látok, okrem iného napríklad vitamíny A, B2, C, D, triesloviny, fruktózu, fytosteroli, inulín, sliz, soli sodíku, draslík, mangán, síru. Liečivá je úplne celá rastliny, pričom horká chuť ju predurčuje na pomoc pri chorobách tráviaceho traktu. Ani zďaleka to však nieje všetko.

Prečistí organizmus a pomôže s jarnou únavou
Tým, že púpava dodá telu potrebné vitamíny, je výborným prostriedkom proti jarnej únave. K úľave organizmu od, počas zimy nahromadených toxínov prispievajú aj močopudné účinky tejto byliny. Púpava pomáha pri zápaloch močových ciest, podporuje činnosť životne dôležitých žliaz a tvorbu novej krvi. Vždy na jar by ste si mali dopriať 6-týždňovú púpavovú kúru, na ktorú sa netreba špeciálne pripravovať. Stačí si zájsť do prírody, alebo sa prejsť po záhrade a každý deň skonzumovať niekoľko stoniek a listov tejto zdraviu prospešnej bylinky. Pre vysoký obsah horkých látok to nebude najchutnejšie jedlo dňa, no ak vydržíte, vaše telo sa vám poďakuje. V prípade, že si na to ozaj netrúfate, odporúčame denne popíjať púpavový čaj.
Opatrnosť pri konzumácii púpavy sa odporúča v tehotenstve, inak nemá žiadne nepriaznivé účinky.
5 pozitívnych účinkov púpavových listov
- Mladé sú účinným detoxikačným prostriedkom.
- Povzbudzujú chuť do jedla a podporujú trávenie.
- Zápar z jarných listov je výbornou prečisťujúcou obličkovou kúrou vhodnou najmä pri kameňoch a zápaloch.
- Cholín, vďaka ktorému majú púpavové listy horkastú chuť, priaznivo vplýva na činnosť pečene.
- Listy púpavy sú vhodné pri cukrovke.
