Nastal čas prebudiť chatu zo zimného spánku

Na sezónu treba pripraviť aj chatu. Vďaka včasnej starostlivosti vyriešite všetky problémy, ktoré mohli počas zimy nastať, aby ste si užili chalupárčenie bez stresu.

08.04.2021 06:00
chata Foto:
debata (3)

Jarné upratovanie

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste chatu pripravili na víkendy mimo mestského ruchu, je upratať všetko, čo po zime ostalo. Začnite s údržbou interiéru – povymetajte pavučiny, utrite prach, vyčistite okná a nezabudnite do interiéru vpustiť slnečné lúče.

Ak sa chata nachádza v oblasti, kde ešte donedávna mrzlo, vetrajte opatrne. „Vo vyšších oblastiach môžu byť steny vašej chalupy ešte stále príliš chladné. Tu je možné, že intenzívne vetranie spôsobí zrážanie vlhkosti a steny chaty tak môžu navlhnúť. V takomto prípade vetrajte skôr postupne, a každou návštevou chaty čas vetrania predlžujte. Vyhnete sa tak nechceným plesniam na stenách a ich následnému odstraňovaniu,“ upozorňuje Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia vykurovania v projektových marketoch Hornbach.

Pri upratovaní nezabúdajte ani na rohy a skryté miesta za skriňami, ktoré sú náchylné na tvorbu plesní. Ak nejakú pleseň nájdete, napadnuté miesto ošetrite fungicídnymi prostriedkami.

Obnovte vonkajšie nátery

Foto: Dorota Hudecová
grils

Keď bude jarné upratovanie hotové, skontrolujte, či zima nepoškodila aj vonkajšok chaty. Jar je ideálnym časom na kozmetické opravy. Ak máte drevenú chatu, skontrolujte všetky drevené povrchy vrátane podlahy – zamerajte sa na známky poškodenia a hniloby. To platí aj v prípade vonkajšej terasy. Každé poškodenie je potrebné odstrániť čo najskôr, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu a bezpečnostným rizikám.

Ak chcete zistiť, či povrchová úprava stále chráni drevo, nastriekajte vodu na niekoľko oblastí chaty. Pokiaľ voda stečie, povrchová úprava stále plní funkciu bariéry proti vlhkosti. Ak voda zostáva na povrchu alebo sa vsakuje, budete musieť drevo vyčistiť a natrieť novým náterom.

Pamätajte, že drevené chaty treba pravidelne ošetrovať, aby vám vydržali čo najdlhšie.

Skontrolujte tiež nátery stien, rámov okien či dverí. Nemusíte urobiť všetko naraz. Pri prvej návšteve zhodnotíte celkový stav chaty. Opravy a úpravy prostredia si proporčne rozdeľte na ďalšie návštevy.

Nezabúdajte na vodu

Ak ste v jeseni chatu dobre zazimovali a vypustili vodu z celého systému, nastal čas na opätovné napustenie. Predtým, ako tak urobíte, skontrolujte všetky trubky, hadice či rozvody, aby ste sa uistili že nemajú žiadne praskliny. „Po dôkladnej kontrole otvorte kohútiky na studenú vodu a nechajte ich otvorené. Následne otvorte hlavný ventil. Po otvorení hlavného ventilu nechajte niekoľko minút tiecť vodu z otvorených kohútikov a potom ich zatvorte– takto odstránite z trubiek vzduch.“

Ak čerpáte vodu zo studne, nezabudnite na posúdenie kvality vody. „Keď sa chcete uistiť o pitnosti vody, odoberte vzorky a nechajte ich analyzovať hygienikmi. V prípade, ak zistíte prítomnosť škodlivých látok, je potrebné vykonať kompletnú dezinfekciu vody a počkať, kým nebude znovu pitná,“ dodáva Marcela Bínová.

Postarajte sa o okolie

Zima si môže vybrať daň aj na stromoch. Ľahko sa môže stať, že budete musieť upratovať popadané konáre. Dôkladne vyčistite okolité prostredie a uistite sa, že sa stromy či kríky nedotýkajú stien a strechy chaty. Ak sa vaša chata nachádza v teplejších oblastiach, môžete začať rozmýšľať nad prácami v záhrade.

Naplánujte si výlet do záhradkárskeho centra a zaobstarajte všetko potrebné pre vašu novú jarnú záhradu. „Pred začatím výsadby odstráňte burinu, obráťte pôdu a pridajte nové hnojivo. Namieste je tiež správne naplánovanie plodín, ktoré chcete vysadiť. Nepretržité pestovanie rovnakej zeleniny na jednom záhone by totiž viedlo k postupne sa zhoršujúcej úrode. Pôda sa odčerpávaním rovnakých živín časom unaví,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Záhradný nábytok a gril

Foto: Dorota Hudecová
sedenie

Ak preferujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, záhradný nábytok je neodmysliteľným spoločníkom. Či už preferujete klasický drevený alebo moderné kúsky z ratanu alebo kovu, výber je skutočne široký.

„Rovnako ako dokonalé posedenie, aj varenie na čerstvom vzduchu je skvelým zážitkom. Nie je nič lepšie ako začať víkend večerou pod hviezdnou oblohou. Šťavnaté steaky, grilované kurčatá, kukuričné klasy a chrumkavé klobásky chutia omnoho viac ak ich pripravíte na grile. Vybrať si môžete z grilu na drevené uhlie, elektrického alebo plynového. Ak ste skutočný gurmán, zaobstarajte si gril s udiarňou. Nezabúdajte tiež na príslušenstvo ako grilovacie rošty, kamene na pizzu, kliešte, špachtle, obracačkyalebo lisy na hamburgery,“ dodáva David Benda.

Skontrolujte strechu, odkvapy a komín

Zima môže na streche narobiť škodu, takže starostlivo skontrolujte jej stav. Silný vietor a snehová nádielka môžu poškodiť škridly a bude ich treba vymeniť. Závažnejšie škody, ako prepadnutú časť strechy, nechajte opraviť odborníkom.

Počas zimy sa v odkvapoch usádza množstvo nečistôt, pretože ľad blokuje odtok vody. Aj po roztopení posledného snehu môžu byť odkvapy stále blokované, takže je potrebné ich dobre vyčistiť. Ak nánosy nevyčistíte, riskujete, že nasledujúcu zimu vám odkvapy popraskajú.

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú sa pri údržbe chalupy často zabúda, je komín. Jar je skvelý čas na naplánovanie údržby a čistenia komína od vrstvy sadzí a kreozotu (horľavá látka, ktorá sa usádza na stenách komína). Jarným čistením komína sa vyhnete nehodám a škodám na majetku. Aj keď máte na chate plynový krb, komín mal by byť stále čistý. Kreozot je prítomný aj v plynových krboch, aj keď v menšom množstve. Do čistenia sa však nepúšťajte sami, z dôvodu nebezpečenstva údržbu prenechajte odborníkom.

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhrada #JAR #chata #chalupa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december