Slovenskí záhradníci podporujú vzťah k pôde

Ľudia po vyše roku strávenom prevažne vo svojich domovoch čoraz viac objavujú krásy záhradkárčenia a skrášľovania svojich záhrad, terás aj balkónov.

, 08.04.2021 15:00
zelenina, nákup, ovocie, ananás, pór, paprika,... Foto:
debata

Záujem Slovákov o pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia či byliniek vlani vzrástol. Na podporu vzťahu Slovákov k pôde, záhradkárčeniu a k domácim firmám vytvorili lokálne záhradné centrá unikátnu iniciatívu #slovenskizah­radnici. Do novej platformy sa zapájajú desiatky lokálnych záhradných centier, domácich pestovateľov okrasných a úžitkových rastlín i predajcov okrasných kameňov či substrátov.

„Na Slovensku vlani vzrástol počet ľudí, ktorí objavili čaro záhradkárčenia, nielen na vidieku, ale aj vo väčších mestách. Zisťujú, že v záhrade nemusí byť iba trávnik a tuje, ale že záhradkárčenie ponúka možnosť tvoriť a zmysluplne oddychovať. Hitom sú napríklad vyvýšené záhony na pestovanie vlastnej zeleniny či ovocné stromy a kríky,“ hovorí Miroslav Horváth zo Záhradníctva Horváth v Ivanke pri Dunaji.

V ponuke sú čoraz častejšie zastúpené rezistentné odrody ovocia a druhy, ktoré vyžadujú minimálnu, prípadne žiadnu opateru, a tiež druhy, ktoré nemajú vyhradené nároky na stanovište. „V lokálnych záhradných centrách pracujú rodiny, celé generácie pestovateľov a skúsených záhradníkov, ktorí poznajú pôdne a klimatické podmienky svojho kraja. Aj preto vieme zákazníkom, často našim susedom, poradiť na mieru – akej odrode ovocného stromu sa bude v ich záhrade dariť, aké rastliny sú ideálne na skalničku či balkón,“ hovorí majiteľ záhradného centra BEGA v Trnave Andrej Gajarský.

Ľudia návštevou slovenských záhradných centier podporujú aj domácich podnikateľov a ekonomiku. „U nás sa zákazník môže spoľahnúť, že viac ako dve tretiny ponuky sú od slovenských dodávateľov – rastliny, sadenice, mulčovacia kôra či okrasné kamene. Nákupom u nás podporujú sekundárne ďalších slovenských dodávateľov,“ dodáva spolumajiteľ záhradného centra Plantago vo Veľkom Bieli Milan Beutelhauser. V lokálnych záhradných centrách pochádza od slovenských dodávateľov napríklad väčšina substrátov, mulčovacej kôry či okrasných kameňov, 80 % hnojív, 90 % ovocných drevín či 70 % okrasných drevín.

Prečo nakupovať v lokálnych záhradníctvach?

  • Osobný prístup k zákazníkom.
  • Komplexná ponuka pre úspešné pestovanie – od výberu rastlinky, substrátu, hnojiva až po starostlivosť.
  • Odborné poradenstvo začínajúcim aj skúseným záhradkárom.
  • Odbornosť a skúsenosť personálu – v záhradných centrách často pracujú generácie pestovateľov či celé rodiny.
  • Lokálna dostupnosť – blízkosť ku každému záhradkárovi.
  • Spolupráca so skúsenými záhradnými architektmi a možnosť konzultácie priamo v záhradnom centre.
  • Nadštandardné služby ako dovoz a výsadba objemnejších rastlín či možnosť úpravy celej záhrady.
  • Viac ako dve tretiny produktov v ponuke lokálnych záhradníctiev pochádzajú od slovenských dodávateľov.

Zdroj: Iniciatíva #slovenskizah­radnici

debata chyba
Viac na túto tému: #ovocie #zelenina #záhrada #balkón #terasa #záhradkár
Flowers
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december