V zime túžime po lete a keď konečne príde, zatienené miesto v záhrade je na nezaplatenie. Vytvorí ho pergola alebo prístrešok. Stačí si len vybrať vhodný dizajn a veľkosť.
Pomocou pergoly sa dá navyše jednoducho rozšíriť obývačka alebo kuchyňa. Stačia na to len dva stĺpy a strecha. A navyše záhradu oživia – dizajnom či zeleňou, ktorá sa dá v nej či na nej pestovať. Konštrukcia pergoly alebo záhradného prístreška je na to priam ako stvorená. Či už stĺpy obrastá vinič alebo z kvetináčov visia najskôr jahody a potom strapcové paradajky, alebo je jedna stena doslova premenená na bylinkárstvo.
Čítajte aj Čo je drobná stavba a kedy ju musíte ohlásiť?Živej zeleni sa na pergolách a záhradných prístreškoch zvyčajne dobre darí, opatrne ale s viničom – najmä v prípade, ak má obrásť drevenú konštrukciu záhradnej stavby. Tá je citlivá na všetky druhy počasia a náročná na starostlivosť. Úponky viniča či inej popínavej rastliny môžu zhoršovať stav dreva a komplikujú jeho údržbu. „Najodolnejšie voči všetkým poveternostným vplyvom a najmenej náročné na údržbu sú prístrešky a pergoly z ocele. Ich štíhlejšia a v porovnaní s drevom subtílnejšia konštrukcia navyše šetrí priestor, takže sa zmestia aj na malú plochu,“ upozorňuje montážnik Tomáš Steinhubl z firmy Gardeon.
Drevo je síce drevo, ale oceľ môžeme tiež považovať za prírodný materiál. V jej prospech, pokiaľ ide o prístrešky a pergoly, hovoria aj ďalšie fakty. Je to lacnejšie riešenie než drevo, menej váži a má vyššiu nosnosť, preto sa dá využiť napríklad aj na strechách. „Mnohí možno nevedia, že aj oceľové pergoly a prístrešky môžu vyzerať pekne a dajú sa prispôsobiť každému priestoru,“ dodal Tomáš Steinhubl.
Čítajte aj Kedy a prečo rezať čerešňuA ešte jeden fakt, ktorý je dobré brať pri výbere materiálu na záhradný prístrešok do úvahy – aký tam chceme mať nábytok. Kým relatívne chladnému kovu s čistými líniami pristane úplne všetko – od jednoduchých a minimalistických riešení cez klasiku až po romantiku, výber vhodných kombinácií s drevom je trochu limitovanejší.