Termíny park a záhrada sa navzájom prelínajú, niekedy je naozaj ťažké ich oddeliť. Parky sú síce známe už od staroveku, súčasný európsky park sa ale vyvinul z anglických záhrad. Koncom 18. storočia vznikli mestské parky s lúkami na ležanie, jazierkami, športoviskami, amfiteátrami.
Najstarší mestský park na Slovensku je Sad Janka Kráľa v Bratislave založený v roku 1773 na pravom brehu Dunaja. V priebehu rokov menil svoj názov, ten súčasný dostal v povojnovom období v roku 1945 na počesť básnika Janka Kráľa.
Počas svojej histórie bol svedkom mnohých kľúčových udalostí. Ožil v 19. storočí, kedy pribudli zelené plochy, nové cesty, lavičky a prvá kaviareň. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel v roku 1970. Rozprestiera sa na 42 hektároch a sú v ňom zastúpené rôzne druhy exotických stromov ako Maklúra, Ginkgo biloba, ale aj Javory horské. Na jar roku 2014 sa začalo s obnovou rozária s 5 000 ružami. V parku sa pravidelne konajú kultúrne a športové podujatia.
Kúpeľný a mestský park v Piešťanoch
Hneď dva parky sa rozprestierajú po oboch stranách Váhu, na mieste niekdajších lužných lesov – kúpeľný a mestský.
Kým sad Janka Kráľa je najstarší, ten piešťanský zas patrí k najkrajším. Kúpeľný park, tak ako takmer všetko v Piešťanoch, vznikol zásluhou rodiny Winterovcov, ktorá mala kúpele v prenájme v rokoch 1889 – 1940. S Winterovcami je spätá výstavba významných objektov, mesta a kúpeľov i založenie nového kúpeľného parku v napojení na starý park založený majiteľmi kúpeľov Erdödyovcami. Viac pozornosti sa dostalo kúpeľnému parku najmä po vybudovaní dnes už neexistujúcich Františkových kúpeľov a kúpeľného hotela Thermia Palace. Najmä pre návštevníkov a hostí Thermie bolo treba vytvoriť areál zelene a oddychu, ktorý by bol dôstojným doplnkom luxusného hotela.
Vďaka založeniu parkov sa v Piešťanoch udomácnili viaceré ázijské a americké dreviny. Väčšine sa v nových podmienkach darí, o čom svedčí skutočnosť, že sa nezriedka dožívajú aj 150 rokov. Taký je aj približný vek oboch piešťanských parkov.
Ten kúpeľný sa tiahne od Krajinského mosta po golfové ihrisko v severnej časti Kúpeľného ostrova. Z východnej strany ho ohraničuje Obtokové rameno Váhu.

Pri prechádzke môžete obdivovať mnohé vzácne druhy rastlín, na ktoré by ste inde na Slovensku sotva natrafili. „Neprehliadnuteľné sú naše platany s úctyhodnými rozmermi a vekom vyše 120 rokov. Ten najstarší je v záhrade hotela Thermia, ktorý voláme aj svadobný, keďže sa pod ním konajú svadobné hostiny,“ hovorí záhradná architektka Andrea Hanusová, ktorá má na starosti zeleň v celom Kúpeľnom parku.
„Pred Thermiou objavíme cyprušteky, smreky pôvodom z Colorada aj cedrovec pochádzajúci z Kalifornie. V apríli tu kvitnú magnólie a kostru parku tvorí topoľová aleja nasmerovaná na ruiny Tematína, jedného z najvyššie položených hradov na Slovensku,“ rozpráva Hanusová. Aktuálne je tu aj letničkami osadený symbol Piešťan – páv s nádherne rozprestretým chvostom.

Hneď na začiatku parku máme veľké lákadlo pre malých i veľkých – termálne jazierka. Ich botanickou zaujímavosťou je tropické lekno viktória kráľovská. Jeho listy rozložené na hladine môžu dosiahnuť priemer až dva metre. Kvety sa otvárajú v noci a vydržia rozkvitnuté iba niekoľko hodín, najviac dva dni. Tento rok sú ale jazierka chudobnejšie. „Je to najmä nezodpovedným správaním sa ľudí, ktorí kŕmia rybičky v jazierkach a vhadzujú do nich korytnačky, o ktoré sa im už doma nechce starať. Neuvedomujú si, že tým vlastne "zabíjajú“ cenné lekná," smutne konštatuje Andrea Hanusová.
Oproti jazierkam zbadáte zvláštnu a krásnu drevinu – Judášovec strukový. Trsy jeho kvetov vyrastajú na jar priamo z pňa, tento mimoriadny jav sa nazýva kauliflória. Až potom nahadzuje listy. Rastie tu aj ginkgo, vzácnym druhom kúpeľného parku je napríklad aj Kryptoméroa japonská – Japonský céder, ale aj liriodendrony.

Nielen množstvo vzácnych druhov drevín, kríkov a rastlín láka pohľady ľudí, ktorí sa sem vyberú na prechádzku či príjemné posedenie na lavičkách, ale aj množstvo letničiek. Tých v Kúpeľnom parku vysadia každý rok približne šesť tisíc. „Viac ako 80 percent letničiek si pestujeme sami, len zvyšok kupujeme,“ dodala Adrea Hanusová, ktorá s partiou záhradníkov denno denne dbá na to, aby na ploche 54 hektárov, na ktorej sa park rozprestiera, všetko fungovalo.
Na čo by ste nemali zabudnúť? Na prehliadku malej zoologickej záhrady, v ktorej nájdete, ako inak, pávy, sovy, bažanty a iné vtáky.
Z Kúpeľného ostrova prejdete zrekonštruovaným Kolonádovým mostom do centra mesta a hneď sa ocitnete v mestskom parku. Už pri moste vás privíta výsadbou zaujímavého Jaseňovca metlinatého pochádzajúceho z Číny. Kvitne bohatými žltými kvetmi a aj po odkvitnutí je veľmi dekoratívny, pretože vytvára pekné lampášikové plody. Pri vile Berlin zasa rastie omamne voňajúci jazmín a kúsok od Domu umenia vzácne Tisovce dvojradové pochádzajúce z močiarov juhovýchodnej časti USA.
Mestský park je nielen krásnym kusom prírody, ale aj dejiskom kultúrnych a spoločenských podujatí, o ktoré v Piešťanoch za normálnych okolností nie je núdza. V amfiteátri sa konajú koncerty, voľné plochy slúžia ako miesto výstav a rôznych predstavení. V parku sú rozmiestnené sochy, od roku 1967 sa tu koná podujatie Sochy piešťanských parkov.
Mestský park v Trebišove
Bývalý grófsky park v Trebišove patrí medzi najrozsiahlejšie parky v Európe. Počas prechádzky uzriete množstvo historických pamiatok. Medzi tie najvýznamnejšie patrí mauzóleum grófa Andrássyho, pozostatky vodného hradu Parič či kaštieľ s nádhernou francúzskou záhradou, ktorá je obľúbeným miestom pre novomanželské fotografovanie.
Park kaštieľa Betliar
Tento anglický park patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Pri prechádzke natrafíte na slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesovu studňu, kde počas piknikov v horúcich letných mesiacoch Andrássyovci chladili nápoje. Pri vstupnej bráne sa nachádza klasicistická rotunda z konca 18. storočia.
Arborétum Mlyňany
Nachádza sa tu najväčšia zbierka cudzokrajných drevín na Slovensku a jedna z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi, šľachtic pochádzajúci z maďarskej Tane. Jeho projekt vždyzeleného parku (Semper vireo) na ploche 40 ha patrí k prvým úspešne realizovaným veľkoplošným výsadbám vždyzelených drevín v Strednej Európe. Celkovo je tu viac ako 2300 druhov drevnatých rastlín.
Botanická záhrada Košice
Je vôbec najväčšou botanickou záhradou na Slovensku. Nájdete tu vyše 4000 druhov rastlín, z toho vzácna je zbierka zhruba 1200 kaktusov a sukulentov. Zároveň patrí aj medzi najvýznamnejšie záhrady s ohrozenými druhmi v Európe.
Zámocká záhrada s jazierkom v Hlohovci
Zámocký park najviac preslávili mohutné a vzácne platany. Medzi najstaršie stromy patrí napríklad 130 ročná borovica, 160 ročný buk alebo viac ako 200 ročný platan. Súčasťou parku je umelo vytvorené jazierko.