Prečo je ježko taký užitočný? Ako hmyzožravec vás zbaví húseníc, kobyliek, malých chrobákov, slimákov aj hrabošov. Cez deň odpočíva vo svojom hniezde, v noci vychádza. Môžete ho vidieť aj počuť, ako dupe a funí. To však neplatí od októbra do mája, keď ježko upadá do zimného spánku. Keď sa bude cítiť dobre, prezimuje v úkryte a vyvedie u vás aj mláďatá.
Ako mu pomôcť
Ježka netreba prikrmovať, potravu si zoženie sám. Môžete mu poskytnúť misku s vodou, určite ju ocení rovnako ako to, keď mu necháte v plote pár medzier, aby mohol bez ťažkostí vychádzať zo záhrady a opäť sa do nej vracať. Hniezdo si vybuduje sám a nie je vôbec náročný, stačí mu aj škára pod terasou alebo hromadou dreva. Ocení súkromie, pokoj a tieň.

Nie je to bežný návštevník
Prítomnosť ježka si vážte, znamená to, že u vás našiel celkom prirodzené životné prostredie. Čím menej chémie v záhrade používate, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa tam nasťahuje ježko. Kedysi boli ježkovia bežní obyvatelia vidieka, dnes sú čoraz vzácnejší. Strácajú sa spolu so zmiešanými lesíkmi, roztrúsenou zeleňou a remízkami. Vo veľkých poľnohospodárskych monokultúrach si totiž ježkovia nedokážu nájsť dostatok potravy.