Obeť z Bratislavy sa so záujemkyňou, ktorá reagovala na inzerát, dohaduje najmä cez známu komunikačnú platformu. Komunikácia prebieha bez akýchkoľvek podozrení. Podvodná záujemkyňa sa pýta na podrobnosti o danom tovare. Zvyčajný scenár je taký, že následne napíše, že nie je z Bratislavy a výmenu chce uskutočniť pomocou doručovateľskej služby. Následne podvodník pošle link, prostredníctvom ktorého by ste mali overiť platbu. Ide však o falošnú stránku.
Zneužívajú známe značky
Na účely týchto podvodov využívajú mená všetkých doručovateľských spoločností na Slovensku. „Naša spoločnosť opätovne upozorňuje na podvodné konanie, tzv. phishing, ktorý sa šíri na internete, a v rámci ktorého je neoprávnene používané logo a obchodné meno spoločnosti Packeta. Ide o podvodné praktiky, pomocou ktorých sa podvodníci snažia získať vaše citlivé údaje o platobnej karte s cieľom zaistiť si prístup k vašim finančným prostriedkom na bankovom účte,” konštatuje Alexander Jančo, výkonný riaditeľ Packeta na Slovensku.
Čítajte aj Sú vaše tuje v ohrození? Ako predísť ich najčastejšiemu ochoreniu a zachrániť živý plot pred skazouPrípady pribúdajú
V súčasnosti evidujú doručovateľské spoločnosti niekoľko desiatok prípadov podvodov, v ktorých figuruje meno ich spoločnosti. Prvé prípady sa začali objavovať ešte minulý rok. Packeta vzniknutú situáciu začala riešiť so svojim právnym oddelením. Ide však o sofistikovanú snahu profesionálov, na ktorú je naša právna úprava prikrátka. Podvodníci v snahe vylákať peniaze od ľudí pravidelne menia formy svojej aktivity. Niekedy využívajú formu SMS, inokedy podvodné maily. Odhaliť ich je tak veľmi náročné. “Našou jedinou možnosťou je aktívne vystríhať a edukovať zákazníkov. V tej súvislosti sme pripravili blog, v ktorom vysvetľujeme ako sa chrániť pred phishingom. Aktuálne aj pripravujeme podstránku nášho webu, kde budú ukážky, návody a tipy, ako identifikovať jednotlivé typy podvodných metód a ako sa im vyvarovať,” konštatuje Alexander Jančo.
Kedy zbystriť pozornosť
- Pozor na podozrivé správy a e-maily. Často nám v online schránkach pristanú správy o tom, že sme niečo vyhrali – pravdepodobne ide o podvod. Na tieto správy netreba reagovať, najlepšie je ich neotvárať a okamžite ich zmazať. Podozrivé správy je dobré označiť ako SPAM, prípadne môžete zablokovať odosielateľa.
- Ochrana proti SPAMU. Polícia občanom odporúča používať a aktualizovať nástroje pre ochranu proti spamu.
- Pozor na osobné údaje. Dávajte si pozor na osobné údaje, údaje k platobným prostriedkom či citlivý súkromný obsah, prípadne informácie, ktoré by mohli byť zneužité.
- Zvláštne odkazy. Neklikajte na odkazy, ktoré sú v podozrivo formulovaných správach či e-mailoch.
- Chyby v texte. V správach alebo e-mailoch si všímajte gramatiku a štylistiku. Ak text obsahuje veľa chýb, pravdepodobne ide o podvod.