Ako ju zbierať, spracovať a užívať?
Z valeriána môžeme využiť vňať, podzemok aj korene. Vňať zbierame koncom leta, na podzemky aj s koreňmi sa môžeme vybrať až do októbra. Vňať aj podzemky sušíme na mieste, ktoré je dostatočne vzdušné. Podzemky môžeme sušiť aj v sušičke, treba ich však pozdĺžne rozrezať. Valeriána je silná a účinná bylinka, preto ju užívame len krátkodobo a s mierou, nie viac ako tri dni po sebe. Pokiaľ užívame prípravok z lekárne, je potrebné prísne dodržiavať dané dávkovanie.
Čítajte aj Je veľmi zdravý, maličké plody vám dodajú vitamíny i minerály, jedlá je aj šupka. Super ovocie, ktoré sa zaslúžilo o vznik limetkyKedy nám pomôže
Valeriána lekárska je bez debaty jedna z najlepších rastlín na zmiernenie úzkosti. Pomáha aj pri pridružených psychických ťažkostiach, ako je nervozita, bolesti hlavy, nespavosť, ale aj celková psychická nepohoda. Valeriána má totiž tú vlastnosť, že stabilizuje nervovú sústavu – podráždenosť utlmí, pri apatii zasa dokáže povzbudiť. Pomáha zvládnuť stres a zmierňuje jeho fyzické prejavy, ako sú žalúdočné alebo srdcové ťažkosti.