Slúži v lete aj v zime
Krovité ruže a dráče vytvárajú ostnatú bariéru, levandule sa zasa hodia na pestovanie nízkych plotov lemujúcich záhony alebo terasy. Pri živých plotoch vytvárajúcich hranice pamätáme na to, že opadavé kry, nech sú akokoľvek krásne, ťažko v zime poskytnú nepriehľadnú bariéru. Február je vhodné obdobie na premyslenie plánu výsadby živého plota aj na výsadbu voľne sa zakoreňujúcich rastlín.
Na čo ho potrebujete
Ak chcete živý plot na zabezpečenie súkromia alebo na ochranu pred nežiaducimi pohľadmi, budú vhodnejšie vždyzelené rastliny než opadavé. Dôležitá je aj výška. Čím bude plot vyšší, tým menej sa na vás bude niekto pozerať, no tým viac práce budete mať s udržaním pekného tvaru plota. Vyšší plot tiež vrhá dlhšie tiene, ktoré môžu zasiahnuť veľkú časť záhrady. Nízke živé ploty sa ľahšie udržiavajú, ale poskytujú menej súkromia.
Čítajte aj Ker čo výborne nahradí tuje a nesužujú ho choroby. Koncom zimy potrebuje rezKtoré rastliny vybrať
Klasika sú tuje a tisy, do nízkych plotov krušpán. Výber je však oveľa väčší. Vtáčí zob rozhodne nebude pôsobiť nudne. Ak si nepotrpíte na pravidelnosť, môžete vysadiť kvitnúce kry, napríklad nátržníky a zlatovky. Pri voľne rastúcich živých plotoch stačí na udržanie tvaru strih raz ročne. O tom, ako bujne bude živý plot rásť, rozhoduje okrem klímy, vlahy a strihu aj pôda. Keďže živý plot vysádzame na dlhé obdobie, je potrebné pôdu dobre pripraviť. Odstránime buriny, do zeminy zapracujeme organické hnojivo. V boji s burinami pomôže nastielanie.
Pri voľne rastúcich živých plotoch stačí na udržanie tvaru strih raz ročne.
Ako sadiť živý plot
- Umiestnenie živého plota vyznačíme špagátom.
- Vykopeme takú hlbokú ryhu, aby sa do nej zmestili korene rastlín.
- Rastliny uložíme v odporúčaných vzdialenostiach.
- Ak chceme široký a hustý plot, rastliny umiestňujeme v dvoch radoch.
- Zasypeme zeminou a dobre utlačíme.
- Živý plot pravidelne striháme, polievame, odburiňujeme a pôdu nastielame.