Sejeme ich do hniezd
Semená slnečnice by sa mali siať do úrodnej, dobre priepustnej pôdy na slnečné stanovište a do hniezd po dve až tri. Hniezda by mali byť od seba vzdialené asi 60 centimetrov. V každom hniezde ponechajte najlepšie vyvinutý semenáčik. Súkvetia slnečníc sú pôsobivé, môžu mať priemer až 30 centimetrov. Najväčšia nádej na vypestovanie slnečnicových obrov je vtedy, keď semená vysejeme v apríli. Slnečnice potom zakvitnú v plnej kráse v auguste. Hoci slnečnice môžeme presádzať, rastliny narastú väčšie, ak ich vysejeme priamo na stále stanovište.
Ako sa o ne starať
Počas rastu vyväzujeme rastliny k žŕdke, aby sa nezlomili vo vetre alebo pri prudkom daždi. Mladé rastliny dobre chránime pred slimákmi a aj pred králikmi, ktoré ich osobitne obľubujú. Ideálne je okolo každej rastliny zapustiť do pôdy drôtené pletivo, ktoré znemožní narušovanie povrchu a vyvrátenie rastlín. Slnečnica má rada hlavu na slnku a nohy vo vode. Schopnosť slnečníc čerpať vodu môžete využiť a skupiny slnečníc umiestniť v takých kútoch záhrady, kde je pôda podmáčaná. Schopnosť slnečníc odčerpávať vodu je taká veľká, že upravia pomery v pôde na podmáčaných miestach.

Úžitok je mnohoraký
Slnečnica nie je užitočná len vďaka schopnosti odčerpávať vodu. Jej listy sa používajú ako krmivo pre zvieratá, slnečnicový olej používame v kuchyni a semená sú nesmierne zdravou pochúťkou. Zo surových semien sa môže mlieť chlebová múka a z upražených a pomletých semien sa dá pripraviť nápoj, ktorý pripomína kávu. Semená obsahujú mnoho užitočných látok, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Sú dobré pre srdce a cievy, pre kosti aj kožu. Majú vysoký obsah horčíka a pomáhajú upravovať náladu, znížiť stres, upokojiť podráždené nervy a zlepšiť spánok.