Ako ju pestujeme
Saturejka potrebuje ľahšie pôdy a predovšetkým slnečné a teplé miesto. Má podobné nároky ako bazalka a majorán a aj sa tak pestuje. Rastliny predpestované v parenisku alebo v debničke vysádzame koncom mája, v teplejších oblastiach môžeme semená vysievať priamo na záhon. Vňať režeme asi 5 centimetrov nad zemou, keď začína kvitnúť. Sušíme ju v tenkej vrstve v tieni a v miernom prievane. Saturejku môžeme pestovať na záhone alebo aj v kvetináči na balkóne či terase. Polievame ju vždy, keď to potrebuje, zároveň je potrebné zabezpečiť v nádobe dobrú drenáž.
Čo je ešte dobré vedieť
Na pestovanie saturejky zo semien nechávame semená klíčiť vnútri. Von umiestnime rastliny až vtedy, keď už nehrozia mrazy a teploty dosahujú aspoň 10 stupňov. Na konci sezóny prenesieme rastliny v nádobách dovnútra. Orezanú vňať môžeme sušiť alebo mraziť. Vňať má priaznivé účinky na trávenie, pôsobí močopudne a aj protizápalovo. Okrem toho, že saturejkou dochucujeme jedlá, môžeme z nej pripraviť čaj alebo nálev. Saturejka vynikajúco zvýrazní chuť mäsa, plniek, slaných koláčov a je výborná aj do zeleninových jedál a omáčok. V jedlách je výborná v kombinácii so šalviou, tymiánom alebo rozmarínom.
Čítajte aj Možno ani neviete, aký zázrak bežne hádžete do polievky: Skvelé prírodné antibiotikum bojuje proti škodlivým baktériám, zápalom aj proti rakovineDá do poriadku trávenie
Saturejka je známa predovšetkým svojimi účinkami na tráviaci systém. Pomáha zmierniť tráviace problémy, žalúdočné ťažkosti, hnačku, nadúvanie. Prirodzene povzbudzuje chuť do jedla. Zároveň funguje protizápalovo a je aj prírodné analgetikum, teda pomáha zmierňovať bolesť. Keďže je saturejka aj ničiteľkou škodlivých mikroorganizmov, môžeme si ju naordinovať pri chorobách dýchacích ciest. Saturejka má prirodzene slanú a korenistú chuť, preto je výbornou náhradou soli a čierneho korenia. Pri saturejke platí, že v malých množstvách prospieva, no vo väčších, resp. nadmerných množstvách môže naopak spôsobiť tráviace problémy.