Kvety hortenzií kalinolistých (Hydrangea macrophylla) sú známe zvláštnym fenoménom zmeny farby. V závislosti od pôdnych podmienok a obsahu prijateľného hliníka sa guľovité súkvetia sfarbujú do ružova až fialova (v mierne kyslej až neutrálnej pôde; pH 5,5 až 7) alebo do modra (v kyslej pôde; pH 4 až 5). Ide o to, že práve s hliníkom sa v kvetoch pevne viaže aj modré farbivo, no rastlina ho dokáže prijať len z kyslej pôdy.
Ak si teda kúpite modrú hortenziu a zasadíte ju do klasickej záhradnej zeminy (vápenatej alebo neutrálnej), v ďalšej sezóne už zväčša vytvorí len ružové kvety, v lepšom prípade zostane aspoň dvojfarebná. Ide o úplne bežný súvis s hodnotou pôdnej reakcie, ktorú si v záhrade ľahko overíte pomocou testovacích (lakmusových) papierikov (dostupné sú napríklad v lekárni).
Ako neprísť o modré kvety? Pôdu v okolí hortenzie udržiavajte v hodnotách kyslého pH
- Na zalievanie rastlín používajte mäkkú vodu, teda s čo najnižším obsahom vápnika. Ideálna je dažďová, prípadne odstáta studničná.
- Pri výsadbe vykopte aspoň dvakrát väčšiu jamu a použite len špeciálny substrát na kyslomilné rastliny (rovnaký potrebujú rododendrony, azalky, ale aj čučoriedky).
- Počas pestovania kyslý substrát do okolia rastlín pravidelne dopĺňajte.
- Udržať kyslé pH vám pomôže aj organická nástielka v podobe kôry ihličnatých drevín.
- Hoci iné okrasné kry v záhrade neprihnojujete, hortenziám pravidelnú dávku živín určite doprajte. Dôležité je, zaobstarať si špeciálne hnojivo určené pre tieto rastliny a v sezóne ho aplikovať podľa návodu na obale v 2-týždňovom intervale. Poslednú dávku rastlinám dodajte koncom augusta. Potom sa už budú pripravovať na obdobie vegetačného pokoja. Dôležité je, aby bolo hnojivo určené na modré hortenzie a aby obsahovalo síran hlinito-amonný.
Dôležitý fakt
Zmenu farby možno dosiahnuť pri väčšine bledoružových odrôd hortenzií, nie však pri bielych alebo tmavo ružových. V týchto prípadoch vám nepomôžu ani špeciálne hnojivá.