Top 8 drevín na živé ploty: Rýchlo sa ujmú, tvoria krásne steny, nič špeciálne im netreba a najlepšie je, vysadiť ich v októbri

Je ešte október vhodným mesiacom na výsadbu živého plota? Stihnú dreviny do zimy zakoreniť a treba ich špeciálne chrániť pred mrazom? Aj na tieto otázky máme odpovede a pridáme zopár praktických tipov, ktoré vám uľahčia prácu.

06.10.2023 06:00
živý plot, výsadba Foto:
debata

Verte nám, že tento mesiac je sadenie okrasných drevín priam ideálny. Rozhodne sa nebojte, a choďte si do záhradného centra vybrať to, po čom už dlho pokukujete. Strom, ker, či dreviny na živý plot… Október je skvelým mesiacom na sadenie čohokoľvek. Prečo? „Tropické horúčavy letných dní sú dávno za nami, pôda je však stále zohriata a vlhkosť vzduchu stúpla na ideálne hodnoty. Nám už sa rána zdajú chladné a sychravé, no rastlinám rozhodne zima nie je. Tento čas najviac praje tomu, aby sa drýchlo a dobre ujali,“ vysvetľuje známy záhradný architekt Martin Čurda.

Skôr, ako začnete so sadením, rastliny si... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot, výsadba Skôr, ako začnete so sadením, rastliny si najskôr v črepníkoch rozostavte na záhon podľa plánovaných rozstupov.

Ktoré dreviny môžete aktuálne sadiť?

Pokojne všetky. Nezáleží na tom, či sú opadavé, vždyzelené, predávané ako voľnokorenné alebo s koreňovým balom, teda v črepníkoch. Pri kúpe by ste mali vedieť, koľko výpestkov na danú plochu potrebujete. Každý druh má vzhľadom na svoju konečnú veľkosť odporúčané rozstupy. Ak ich neviete, nič to. Stačí, keď si zapíšete dĺžku miesta, kde chcete živý plot založiť a pracovníci v záhradnom centre vám s počtom kusov vybranej dreviny poradia. Živý plot sadený na jeseň sa krásne ujme, ak dodržíte správne postupy:

  • Rýchlejšie, ako hĺbenie samostatných jám je, vykopať jednu výsadbovú ryhu podľa natiahnutého špagátu. Zaistíte tak aj jednotnú hĺbku výsadby.
  • Rastliny do ryhy poukladajte v odporučených rozstupoch pre daný druh. Napríklad ideálna vzdialenosť pre krušpán a jemu podobné dreviny je 30 až 40 cm.
  • Pôdu vo výsadbovej ryhe vylepšite kompostom a pridajte aj mykorízne huby na podporuje lepšieho hospodárenia s vodou a príjmu živín.
  • Po zasadení rastliny dobre zalejte a zastrihnite. Skrátením vrchných výhonkov podporíte hustejší rast.
  • Nástielka z organického materiálu, napríklad z drevnej štiepky, kôry, zmesi pokosenej trávy a vyzretého kompostu zabezpečí lepšie hospodárenie s vodou.
Aby ste mali živý plot v jednej línii, vždy si... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot, výsadba Aby ste mali živý plot v jednej línii, vždy si treba natiahnuť pomocný špagát.
Veselo môžete sadiť aj trvalky, jarné cibuľoviny a od polovice októbra aj voľnokorenné ovocné dreviny.
Martin Čurda, záhradný architekt
tuja, hnednutie Čítajte viac Hnednú a usychajú vám tuje, doslova zo dňa na deň? Jeden drobný detail vám prezradí príčinu

Treba im zimnú ochranu?

Prekrývať na zimu nemusíte nič, len pred príchodom mrazov nezabudnite vždyzelený živý plot výdatne zaliať.

Po vysadení rastliny nezabudnite zaliať. Hoci... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot, výsadba Po vysadení rastliny nezabudnite zaliať. Hoci je jeseň chladnejšia a slnko už nepáli tak, ako počas leta, dreviny potrebujú vodu na dobré zakorenenie aj teraz.
tuja, hnednutie Čítajte viac Hnednú a usychajú vám tuje, doslova zo dňa na deň? Jeden drobný detail vám prezradí príčinu
Top 8 nenáročných drevín na živé ploty

Vyberte si podľa svojich preferencií: Ihličnatú, vždyzelenú listnatú, s krásnymi kvetmi či žiarivými plodmi.

Fotogaléria
Hlohyňa šarlátová je vždyzelená drevina vhodná...
Vavrínovec lekársky patrí medzi...
+5Aj driene sú vhodné na výsadbu živých plotov,...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #živý plot #jesenná výsadba #výsadba drevín
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december