5. Nesprávne hnojenie
Nedostatok úrody môže byť zapríčinený aj nadmerným hnojením dusíkatými hnojivami, ktoré podporujú rast zelenej hmoty na úkor zakladania kvetných púčikov. Keď takto nevyrovnane budete hnojiť stromček už od výsadby, rodivosť oddialite aj o niekoľko rokov. Na podporu zakladania kvetov majú pozitívny vplyv draselné a fosforečné hnojivá.
6. Zlý spôsob rezu
Rodivosť znižuje tiež radikálny rez, o to viac, keď neprihliadate na pestovanú odrodu, tvar či použitý podpník. Napríklad silné skracovanie jednoročných výhonkov pri odrodách (‘Coxova reneta’, ‘Jonathan’, ‘Rubín’), ktoré zakladajú kvetné púčiky hlavne na ich koncoch, sa takto pripravíte o väčšinu úrody.
7. Problémy s opelením
Ak je už strom starší a všetky predchádzajúce príčiny nerodivosti môžete vylúčiť, treba sa zamyslieť nad opelivosťou. Už pri kúpe si dávajte pozor na výber odrôd, ktoré sa vzájomne opeľujúce a kvitnú v rovnakom čase. Aby však bolo opelenie naozaj úspešné, ovocné stromy potrebujú prítomnosť aktívneho hmyzu. Dôležitý je aj vplyv počasia a vek kvetov. Ak boli kvetné púčiky alebo kvety pred, či v čase opeľovania poškodené nepriaznivým počasím, bude to mať negatívny vplyv na rodivosť.
8. Genetika
Niektoré odrody majú v sebe obdobie rodivosti geneticky zakódované. Vtedy hovoríme o periodicite – striedavej rodivosti. Jablone ‘Ontario’, ‘Boskoopské’, ‘Priesvitné letné’ či ‘Gloster’ sú napríklad známe tým, že naplno rodia každý druhý rok. Tento stav sa dá čiastočne ovplyvniť silnejšou prebierkou v úrodnom roku.
Čítajte viac Slivky bez úrody: Toto je 5 najčastejších dôvodov, prečo spod stromov odchádzate sklamaní a naprázdno