1. Neskoré jarné mrazy
Veľmi záleží na tom, v akej lokalite a akú odrodu pestujete. Existujú totiž značné rozdiely v tom, ako veľmi stromy v čase kvitnutia a mladých plôdikov dokážu odolať neskorým jarným mrazom. Pestujete ‘Čačanskú lepoticu’? Potom môžete byť relatívne pokojní. Patrí k tým najodolnejším odrodám. Dobrou prevenciou neúrody z dôvodu poškodenia stromov neskorými mrazmi je, nesadiť slivky v mrazových kotlinách.

2. Obaľovač slivkový
V prípade tohto škodcu nejde o spôsobenie neúrody v pravom zmysle slova, ale skôr o znehodnotenie plodov červivosťou. Najväčší problém je to, že obaľovač slivkový má u nás za vegetáciu až dve generácie, preto, čo nestihne prvá, dokončí druhá. Z vajíčok na plody a listy nakldených v máji sa liahnu húsenice a zavŕtavajú sa do sliviek, kde hodujú na dužine. Odhalíte ich napríklad podľa toho, že v mieste, kde prenikli do plodu sa vytvorí kvapôčka gleja – priehľadnej lepkavej hmoty. Druhotným problémom obaľovačov je, že plody potom ľahko podliehajú moníliovej hnilobe a ak nejaký zdravý zostane, objaví sa druhá, často početnejšia generácia škodcu.

Ak vám obaľovače doslova decimujú úrodu, zasiahnite bez predsudkov
Žiaľ, zatiaľ to vyzerá tak, že proti obaľovačom je naozaj účinný len postrek povoleným insekticídom, hoci tu zohráva dôležitú úlohu jeho načasovanie. Dobrým pomocníkom v sledovaní náletov obaľovačov a predpokladaného vývoja 1. a 2. generácie škodcu sú monitoringy na webe Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. V rámci prípravkov sú dostupné dva typy: ovicídy (na vajíčka) a larvicídy (na húsenice). Ovicídom sa strieka hneď po zistení letu obaľovačov a larvicídom asi týždeň po.

3. Piliarka slivková a piliarka žltá
Sú menej známe ako obaľovače, no nemenej problematické. Samičky kladú vajíčka do kvetov a vyliahnuté húsenice tak poškodzujú už mladé plôdiky. Výsledkom je ich opadnutie. Pestovatelia ringlôt si niekedy myslia, že o úrodu prišli z dôvodu zlého opelenia. Pravdou však je, že v 90-percentách to majú na svedomí práve piliarky. Áno, pri vysokej násade plodov vám tento škodca vlastne môže pomôcť s prebierkou, ale väčšinou mu za túto službu nepoďakujete.

Ako spoznáte, že vás o plody sliviek obrali piliarky?
Jednoducho. Pod stromami nájdete množstvo opadaných plôdikov veľkých asi 1 cm, s drobnými tmavými poškodeniami. Výnimkou nie je ani húsenica piliarky vnútri. Ak nechcete používať chémiu, miera napadnutia sa dá znížiť vyvesením bielych lepových doštičiek do koruny stromu. Riaďte sa návodom na výrobku. Nájdete na ňom odporúčaný počet podľa veľkosti koruny.

4. Moníliová hniloba
Typické pre túto hnilobu je, že sa objavuje sekundárne, teda na hlavne na plodoch, ktoré už boli nejakým spôsobom mechanicky poškodené – oslabené. Až následne sa, pri silnom výskyte môže šíriť aj na zdravé ovocie. Deje sa to hlavne vtedy, ak je násada príliš veľká (stromy sú bez prebierky) a ovocie sa navzájom dotýka. Základným preventívnym opatrením je preto ochrana plodov proti poškodeniu hmyzom a veľa pomôže aj pestovanie odrôd vhodných do danej lokality. Stromy tak nebudú primárne oslabené nevhodným stanovišťom.


5. Nesprávny rez
Za dôvod neúrody sa dá najjednoduchšie označiť zlé opelenie. A hoci je pravdou, že kvety sliviek sú pre včely menej atraktívne ako kvety iných ovocných drevín, zväčša ich opeľovače navštívia v dostatočnom počte. Oveľa väčším problémom malej násady plodov býva nesprávny rez v nevhodnom čase, teda niečo, čo si doslova pokazíte sami. Príliš silným predjarným rezom napríklad podporíte bujný rast na úkor násady plodov, v prípade mladých, ešte nerodiacich stromčekov rodivosť dokonca ešte oddialite. Pri slivkách sa preto skúsenými pestovateľmi odporúča robiť pravidelný výchovný rez štyri roky po vysadení a potom už prejsť na rez udržiavací. Vždy je dobré, pomôcť si aj rezom počas leta, kedy odstránite príliš zahusťujúce konáre – podporíte tak rodivosť.
Zapamätajte si, že čím kolmejšie rodivý konár rastie, tým je bujnejší, no prináša menej plodov a platí to aj naopak.
