7 tipov, ako mať dokonalú záhradu bez míňania stoviek eur v záhradných centrách: Na čom všetkom môžete ušetriť?

Tak, ako všetko, aj ceny v záhradníctvach stúpajú. Rastliny, záhradné náradie, osivá, substráty, hnojivá aj prípravky na ošetrovanie rastlín. Ponúkame vám preto zopár našich praktických tipov, ktoré v rámci záhradníčenia šetria peniaze.

23.10.2023 06:00
žena, záhrada, petúnky Foto:
debata

1. Trvalky nenakupujte, ale deľte a vymieňajte

Mnohé druhy možno veľmi jednoducho rozmnožovať prakticky s okamžitým efektom. Znamená to, že nečakáte, kým zakorenia odrezky, ale materskú rastlinu rozdelíte na niekoľko častí podľa jej veľkosti a hneď ich vysadíte tam, kam potrebujete. Jednoduchým postupom získate nové rastlinky, ako keby ste ich kúpili v záhradníctve. Veľký rozdiel je akurát v tom, že vás nestoja ani cent. Pravidlá delenia trvaliek nie sú komplikované. Stačí si zapamätať, že:

  • Druhy kvitnúce v lete a na jeseň spolu s okrasnými trávami sa delia na jar. Pôda musí byť po zime mierne preschnutá a hlavne by už nemali prísť silné mrazy.
  • Rastliny kvitnúce na jar a v lete sa delia na jeseň (po odkvitnutí, ale ešte pred príchodom mrazov).

Okrem toho, že delením vlastných rastlín tie pôvodné omladíte, môžete si vyplniť prázdne miesta v záhonoch overenými druhmi a odrodami, o ktorých viete, že sa im u vás darí.

Delením trvaliek získate nové kusy, no je to... Foto: SHUTTERSTOCK
trvalky, delenie, kosatec, Delením trvaliek získate nové kusy, no je to tiež skvelý spôsob na omladenie starších, už menej kvitnúcich a neprosperujúcich rastlín.

Trvaliek, ktorých môžete bez ďalšieho nákupu získať viac kusov je neskutočne veľa. Z tých najznámejších spomenieme funkie, rozchodníky, floxy, astry, chryzantémy, ľaliovky, okrasné trávy, heuchery, echinacey, astilby, kocúrniky, margaréty, monadry, pakosty, rebríčky, rudbekie, šalvie, kosatce… V tomto prípade je výborná aj susedská výmena. Získať tak môžete druhy a odrody, ktoré nemáte, výmenou za časti tých, ktorým sa u vás až príliš darí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ako ušetriť #prírodné postreky #domáce hnojivá #substráty
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december