Obľúbené sú ako súčasť jesenných a neskôr aj zimných (vianočných) aranžmánov. Po sviatkoch zväčša končia v koši, v lepšom prípade na kompostovisku. Skúsenosti pestovateľov s cyklámenmi sú také, že ide o rastliny na krátke potešenie sa, preto ich mnohí odmietajú. V skutočnosti sa im len nedostane takej starostlivosti, akú potrebujú.

Ako izbové rastliny sa šľachtia odrody cyklámenu perzského (Cyclamen persicum), no keďže sa následne rýchlia, kvitnú skôr, než pôvodný druh. Preň je to prirodzené približne v januári. Šľachtené cyklámeny spravidla nevoňajú, no niekoľko odrôd s voňavými kvetmi, ktoré zdedili po svojom predkovi predsa len existuje. Bežne dostupné v komerčnom predaji však zväčša nie sú.

Typickou farbou cyklámenov je ružová a jej rôzne odtiene, purpurová, ale nájdete aj biele či dvojfarebné kvety práve v kombinácii ružovej napríklad s bielym okrajom. Po odkvitnutí sa ich nezbavujte. Rastlina má hľuzy čo znamená, že hoci nadzemná časť odumrie, „korene“ môžete uchovať (dopriať im obdobie vegetačného pokoja) a ony potom znova vyrastú.

Problém prvý: Opadávajú kvety alebo listy
Pravdepodobne ste rastlinu dali na príliš teplé miesto. Pamätajte na to, že pôvodný druh má domovinu v horských lesných oblastiach. Rastliny prežívajú teplé leto vo forme hľúz a počas zimy rastú a kvitnú. Vo vykúrenej obývačke, dokonca priamo na parapete nad radiátorom sa cyklámen doslova varí. Rastlina je to pomerne chladnomilná, preto sa neoplatí, skrášľovať si ňou silno vykurované miestnosti. Tam naozaj nevydrží kvitnúť. Pýtate sa, prečo si teda cyklámeny zadovážiť? Zútulniť kvetmi vďaka nim môžete chladnejšie chodby, schodištia, zasklenené balkóny, lodžie, terasy, zimné záhrady. Pokojne môžu zostať vonku, kým teploty neklesajú pod nulu. Okrem tepla je problematický aj príliš suchý vzduch, ktorý rovnako spôsobuje veľmi rýchle vädnutie a opadávanie listov. A hoci rastliny ocenia chlad, pri vetraní ich do okna rozhodne nevykladajte.
Problém druhý: Rastlina kvitne, ale žltnú jej listy
Toto je problém slabej, ale oveľa častejšie nadmernej zálievky. Substrát by mal byť počas kvitnutia len mierne vlhký. Dôležité je zalievanie do misky, nie na substrát, aby hľuza nezahnívala. Po poliatí počkajte pol hodinu a vodu, ktorú substrát do seba nevsiakne z misky vylejte. Pri zalievaní tak platia rovnaké pravidlá ako v prípade ďalšej veľmi obľúbenej zimnej izbovky – vianočnej ruži. Ideálna na zalievanie je odstáta voda bez chlóru a počas kvitnutia môžete každé dva týždne pridať do zálievky tekuté hnojivo na kvitnúce izbové rastliny. Voda nesmie zmáčať listy ani kvety. Preto cyklámeny, hoci majú radšej vlhkejší vzduch, nikdy neroste.

Problém tretí: Cyklámenu nedoprajete letný oddych
Aby vám cyklámen kvitol aj o rok, potrebuje obdobie vegetačného pokoja – jednoducho oddych. Dôležité je znížiť zálievku a úplne prestať prihnojovať. Listy prirodzene zvädnú, uschnú a rastlina zatiahne podobne ako jarné cibuľoviny. Po 15. máji môžete črepník pokojne vyložiť do záhrady na polotienisté miesto, napríklad niekde pod strom. Takto si ho netreba všímať do septembra/októbra, kedy by sa mal cyklámen opäť začať preberať k životu. Vezmite si ho dovnútra, začnite polievať a čoskoro sa objavia prvé púčiky. Koncom leta môžete hľuzy presadiť do čerstvého substrátu.

Starostlivosť o cyklámen: Tipy v skratke
- Ak je rastlina vystavená prílišnému teplu, zvädne aj pri dostatku vody. Dôležité je, mať ju na svetlom, chladnejšom (do 18 °C) a vzdušnom mieste.
- Nadmerná zálievka spôsobuje hnitie hľúz. Najlepšie je zalievať do misky a prebytočnú vodu vylievať.
- Bez letného odpočinku rastliny nevytvoria nové kvetné puky. V tomto období treba znížiť zálievku a prestať prihnojovať.
