Povedali by ste, že tento okrasný strom, známy hlavne z východnej Ázie môžete pestovať aj u nás? V miernom pásme Európy prakticky bez problémov.
Zantoxyl (Zanthoxylum) je odolný proti mrazu a okrem slnečného stanovišťa, na ktorom nasadzuje najviac kvetov a prináša tak bohatú úrodu plodov nič špeciálne nevyžaduje. Pokiaľ je pôda dostatočne priepustná s pH v rozmedzí 7,5 až 8, rastlinu môžete vysadiť aj do tienistého kúta záhrady. Zvládne to a porastie, ale so zvlášť dobrou úrodou nepočítajte. Ako zaujímavá okrasná drevina však vynikne.
Kvitnúť začínajú pomerne mladé rastliny, takže zopár plodov pozberáte už v treťom roku pestovania. Navyše, kým začne zantoxyl naplno rodiť, môžete využívať jeho mladé listy. Sú rovnako aromatické a vhodné do zeleninových šalátov a na ochutenie polievok. Zantoxyl, hlavne Z. piperitum sa pestuje aj vo forme bonsajov. Rastlina je veľmi ľahko rozmnožiteľná odrezkami. Počas leta stonkovými, v období vegetačného pokoja koreňovými.
Čítajte viac Bez cholesterolu, so zdravými tukmi a schopnosťou nadlho zasýtiť: Ako spoznáte, že je toto ovocie správne dozreté?Ako získať korenie?
Plody treba zberať ešte pred úplným dozretím, čo býva približne od polovice septembra. Typická je pre ne zeleno-žltooranžová farba. Celkom dozreté sú sýtočervené a v našich podmienkach možno hovoriť o období na prelome októbra a novembra. Po zbere ich treba čo najrýchlejšie usušiť rozložené v jednej vrstve. Počas toho si všimnete, že začnú praskať a odhalia čierne lesklé semená. Nie však tie, ale práve vonkajšie oplodie (šupka) je najhodnotnejšie a najaromatickejšie. Po usušení a vyčistení od semien sa oplodie opraží na suchej panvici, pomelie a primieša k soli.
Do botanického rodu Zanthoxyilum patrí viac ako 200 druhov. Vo východnej Ázii sa na produkciu koreniny využívajú hlavne tri druhy, ktoré sa ľudovo označujú ako sečuánske korenie – Z. simulans, Z. piperitum a Z. schinifolium.
Nielen proti bolesti
Aromatické látky obsiahnuté v šupke plodov potláčajú rôzne prejavy bolesti, alergií, pôsobia upokojujúco, zmierňujú opuchy pri ľahkom popálení či poštípaní hmyzom. Pozitívne ovplyvňujú trávenie a peristaltiku čriev. Plody zantoxylu sa uplatňujú pri nechutenstve, vracaní, hnačkách. V Kórei sa sečuánskym korením lieči tuberkulóza a vypudzujú sa črevné parazity. Využíva sa tiež na harmonizáciu centrálneho nervového systému, upokojenie, zmiernenie nervozity, netrpezlivosti a vraj tlmí cholerický temperament.