17 zaujímavých faktov o sýkorke veľkej: Neuveríte, koľkých kilogramov hmyzu zbaví stromy a kry za jednu sezónu

Mať toto drobné, no stále hladné vtáča v hojnom počte v záhrade je skutočná výhra. O úrodu sa báť nemusíte. Sýkorka vám tak, ako napríklad vrabce púčiky z ríbezlí neozobe.

13.01.2024 06:00
sýkorka veľká Foto:
Sýkorka veľká
debata (1)

1. Sýkorka veľká dorastá do veľkosti 14 cm s rozpätím krídel 24 cm a hmotnosťou 19 g. Hoci sa vám jej pomenovanie na základe týchto parametrov môže zdať nepatričné, jej rovnako známa a obľúbená príbuzná sýkorka belasá zväčša dosahuje hmotnosť len 11 g.

sýkorka veľká, vrabec domový, glezg obyčajný Čítajte viac Neuveríte, aký exot sa objavil na kŕmidle počas zimného sčítania vtákov: Tipnite si, kto víťazne porazil vrabce aj drozdy

2. Pochádza zo šesťčlennej rodiny sýkoriek, ktoré sa dajú vidieť v našej prírode. Je najhojnejšia a stretnúť ju môžete naozaj všade od nížin po nadmorskú výšku 1 500 metrov, v lesoch, na poliach, v parkoch, no hlavne v záhradách, kde sa naozaj rada zdržiava.

3. Spoznáte ju podľa typickej čiernej „čiapočky“, no dobrým rozpoznávacím znakom je aj žlté bruško s výrazným čiernym prúžkom a biele líca. Sýkorke belasej napríklad chýba čierna čiapočka aj čierny prúžok na žltom brušku a modrá farba je u nej zastúpená výraznejšie.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

4. Sýkorka veľká, rovnako, ako ani jej príbuzná sýkorka belasá nemá problém s návštevou kŕmidiel a to ani priamo v mestách. Za potravou príde doslova kamkoľvek. Stačí, zopár dní, aby sa osmelila.

5. Vo väčších kŕdlikoch žije len počas zimy. Na jar už zostáva len so svojím partnerom, ktorý pre nich pospevovaním zabezpečí hniezdne teritórium.

sýkorka veľká, zima, kŕmidlo, vtáky, sneh Čítajte viac Kvíz: Spoznáte vtáky na kŕmidlách? Otázku číslo 3 by mal uhádnuť každý. Zvládnete to bez chyby alebo zaváhate?

6. Každý samček má v priemere štyri typy piesní, ktoré vie spievať v troch rôznych tempách. Ornitológovia predpokladajú, že tým chce pri obsadzovaní teritória vyvolať dojem hustejšieho osídlenia a tým odradiť možných konkurentov.

7. Je zaujímavé, že sýkorka veľká pred prirodzenou dutinou rada uprednostní človekom vyvesenú búdku. Ak nechcete, aby vás po skončení prikrmovania opustila, vyveste v okolí kŕmidla búdku (ideálne viaceré). Je veľká šanca, že vďaka zimnej hojnosti potravy sa v nejak na jar niektorý z párikov usadí.

8. Či už v prirodzenej dutine, alebo v umelo vyvesenej búdke, hniezdo stavia samička. Jeho základ tvorí hlavne mach, ale na vystlatie vyhľadáva napríklad mäkkú zvieraciu srsť.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

9. Vajíčok sýkorky veľkej je v jednom hniezde zvyčajne 10 až 12. Sú biele s červenohnedými bodkami.

10. Sedí na nich len samička a to približne dva týždne, kým samček sa o ňu vzorne stará a nosí jej potravu.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

11. Takéto hniezdenie sa počas roka uskutoční zvyčajne dvakrát. Na svet pritom môže prísť až dvadsať mláďat.

12. Rodičia sa o ne starajú pomerne dlho. Obaja ich kŕmia aj viac než dvadsať dní priamo v hniezde, a potom ešte ďalšie približne dva týždne aj keď ich z bezpečia príbytku vyvedú.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

13. Žiaľ, v priemere iba jedno sýkorčie mláďa z dvanástich prežije prvú zimu. Nepriaznivé je hlavne namŕzanie hmly a dažďa na podchladených konároch stromov, lebo tenká vrstvička ľadu vtáčatám zamedzí prístup k potrave. Najčastejšie ju hľadajú práve v prasklinách kôry.

14. Jedna sýkorka denne skonzumuje až 15 g hmyzu, čo z nej robí nenahraditeľnú pomocníčku záhradkárov. Uvedomte si, že je to takmer toľko, čo sama váži. Výlučne hmyzom sa živý minimálne sedem mesiacov v roku. Jednoduchou matematikou zistíte, že za sezónu vás len jeden tento drobný vtáčik zbaví v priemere viac ako troch kilogramov hmyzu, jeho lariev a vajíčok, ktoré pozberá hlavne zo stromov a krov.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

15. Sýkorky veľké sú veľmi krotké a rýchlo si zvykajú na prítomnosť človeka.

16. V kŕmidle ocenia nelúpané slnečnicové semienka a nesolený loj, ale aj lieskové a vlašské orechy.

Foto: SHUTTERSTOCK
sýkorka veľká

17. Sýkorky veľké sa v priemere dožívajú tri roky, no na internete je dostupný údaj o súčasnom rekorde tohto druhu – 13 rokov a 11 mesiacov. Či je naozaj pravdivý, sa nám z dostupných informácií nepodarilo spoľahlivo potvrdiť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vtáky #kŕmidlá #prikrmovanie vtákov #sýkorka veľká
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december