Južanské národy preferujú veľké, mäsité odrody s dužinou, ktorá má doslova maslovitú konzistenciu. Ide o takzvané biftekové rajčiny s typickým silným rebrovaním, čo mnohých našincov od pestovania odrádza. Pravdou je, že rôzne poskŕčané rajčiny nie sú na pohľad najkrajšie, no stopercentne vám to vynahradia chuťou. Ak ste niekedy počuli o rajčine býčie srdce (Coeur de boeuf), tak presne o tento typ odrôd ide. Samozrejme, nie všetky biftekové paradajky sú až takto výrazne rebrovité, no patrí to k typickým znakom.
V rámci šľachtiteľskej snahy však na trhu s osivami nájdete aj odrody s naozaj veľkými plodmi, ktorých povrch je hladný, bez záhybov. Tvar býva najčastejšie plocho guľovitý a farba červená, oranžová alebo žltá.
Čítajte viac 17 výnimočne sladkých rajčín s bohatými strapcami: Menšia veľkosť a tenká šupka plodov poteší nielen detiPestovateľské ťažkosti maxirajčín
Sú krásne, chutné a do šalátu či len tak na tanier vám pre celú rodinu stačí nakrájať jeden plod. Ich pestovanie je však o niečo náročnejšie. To, že dlhšie rastú do veľkosti, v ktorej sa začínajú vyfarbovať a následne sa aj ich dozrievanie presúva do obdobia, kedy mnohé skoršie odrody rajčín už pomaly ukončujú svoju „púť“, je logicky očakávané. Rovnako sa počíta s tým, že kvôli veľkosti ich na jednej rastline nájdete menej, no ak si úrodu prepočítate na celkovú hmotnosť, v strate oproti klasických odrodám s bohatými strapcami plodov nebudete.
Pokiaľ však budeme hovoriť o ozajstných pestovateľských ťažkostiach, tak maxiodrody majú dve:
- Časté praskanie plodov pri stopke, čo spôsobuje, že sa do prasklín dostáva voda a rajčina môže zahnívať.
- Náchylnosť na výskyt suchej hniloby špičiek plodov, čo je pre pestovateľa značne demotivujúce. Veď si len predstavte, že po mesiaci rastu a dozrievania konečne prídete ku krásne vyfarbenej veľkej rajčine, ktorá sa vám ani nezmestí do dlane, tešíte sa, ako ju ochutnáte a po odtrhnutí a otočení plodu zistíte, že odspodu je celý zhnitý.
Čo s tým?
- Ako riešenie prvého problému sa odporúča, pestovať biftekové a ďalšie veľké odrody rajčín v skleníkoch, fóliovníkoch, alebo aspoň pod prístreškami tak, aby rastliny neboli zbytočne vystavené dažďu.
- Suchej hnilobe predídete len preventívnymi postrekmi rastlín listovým vápnikovým hnojivom. Buďte bez obáv, nejde o žiadnu chémiu, len o čistú živinu, ktorú rastlina potrebujete v okamžite prijateľnej forme, aby plody na špičke nehnili. Preventívne ošetrovanie vápnikom sa odporúča aj pri iných, na túto fyziologickú poruchu náchylných odrodách (rovnako pri paprike), no pri veľkých rajčinách je obzvlášť dôležité.
Ak sa pýtate, prečo by ste sa mali trápiť s takto citlivými rajčina, jednoznačnou odpoveďou je chuť. Sladké čerešňové či datľové rajčinky sú výborné, no veľké biftekové vás už prvým sústom prenesú na slnkom zaliate pobrežie Talianska. Vysaďte, ochutnajte a dáte nám za pravdu.
Veľké biftekové rajčiny, ktorých osivo bez problémov zoženiete + nami pestované a odporúčané odrody nájdete vo fotogalérii článku.
- ‘Big Pink F1’
- ‘Bountiful F1’
- ‘Cuor Di Bue’
- ‘Knoskout F1’
- ‘Ananas Noire’
- ‘Evergreen’
- ‘Marmande’
- ‘Tschernij Prinz’
- ‘White Sensation’
- ‘Homestead’
- ‘Jergus F1’
- ‘Pithagora F1’
- ‘Yellow Gazzi Ribbed’