Rod ľan je však veľmi rozsiahly. Existuje približne 200 druhov tejto rastliny, pričom nie každá sa dá využiť na získanie ľanových vlákien a iných cenných surovín. Praktický význam má len ľan siaty (Linum usitatissimum) ako jednoročná rastlina, ktorej odrody sa ďalej rozdeľujú na priadne, olejno-priadne a olejné. Okrem možnosti, získať z neho prírodné vlákna vyniká aj bohatými možnosťami využitia semien a oleja, preto sa často označuje za liek tretieho tisícročia.
V tomto článku si ale priblížime jeho okrasného príbuzného – ľan trváci (L. perenne). Ide o veľmi málo známu a pestovanú trvalku napriek tomu, že v letných výsadbách vie narobiť plno parády. Ocenia ju všetci milovníci vidieckeho záhradného štýlu, no nesklame ani v modernejších zoskupeniach okrasných záhonov či ako súčasť kvetinovej lúky.
Vedeli ste, že…
… ľan trváci je prirodzene rozšírený v celej Európe a západnej Ázii? U nás ho nájdete voľne rásť na slnečných, skalnatých svahoch vysokých pohorí. Konkrétne jeho poddruh Ľan trváci konáristý (L. perenne subsp. extraaxillare).
Veľmi jemne pôsobiace, nebesky modré kvety sú krásnym symbolom leta. Rozkvitajú počas júla pri výške rastlín 40 až 60 cm a postupne rozkvitajú až do konca augusta. Vo výsadbách sa nepoužíva ako hlavný druh, ale ako vtrúsená alebo doplnková trvalka slnečných záhonov. Jednotlivé rastliny nie sú zvlášť výrazné, no v kompozícii tvoria dôležitý prvok a celú výsadbu krásne prepoja.
Kvety ľanu trváceho sa hodia aj na viazanie letných kytíc.
Ľan trváci si môžete kúpiť ako zapestovanú rastlinu, alebo si ho vysiať vo februári až apríli v krytom priestore. Na klíčenie potrebuje teplotu približne 18 °C. Po vzídení klíčnych rastliniek stačí 12 až 16 °C. Predpestovanie silných sadeničiek trvá dva až tri mesiace. Priama sejba na záhony je aktuálne v apríli až júni. Ak sa rozhodnete ľan trváci pestovať, myslite na to, že vyžaduje ľahkú, piesočnatú, a teda suchšiu pôdu. Nepohrdne tiež miernym vápnením.