V obci Lazany vysadili aleju ovocných stromov, no tým sa projekt nekončí. Na rade sú miestni školáci

Aleja ovocných stromov pribudla v blízkosti bytových domov v Lazanoch v okrese Prievidza. Čerešne, marhule či moruše tam v piatok vysadili firemní dobrovoľníci. Obec plánuje ešte projekt rozšíriť, školáci k stromom vytvoria vtáčie búdky.

16.02.2024 19:00
sadenie, výsadba, sadiť, ovocný strom, Foto:
debata

„Obec sa spojila s neziskovou organizáciou Sadíme stromy, s ktorou sme spolupracovali už pred troma rokmi. Spoločne sme vtedy vysadili ovocné dreviny pri nájomných bytoch,“ spomenula pre TASR starostka Jana Matiašková.

Momentálne podľa nej išlo o väčšiu výsadbu, organizácia obci v spolupráci s ďalšou firmou poskytla 12 ovocných drevín, obec zakúpila ďalších šesť. „Vyčistili sme totiž približne 100 metrov dlhý úsek od lián a kríkov. Bol to úsek, ktorý bol dlhé roky zanedbávaný. Vysadili sme tam tak dokopy 18 stromov,“ spomenula s tým, že aleju tvoria ovocné stromy ako jablone, slivky, marhule, moruše biele a čierne, jedlé gaštany.

Firemní dobrovoľníci pri výsadbe stromov v... Foto: TASR, Alexandra Moštková
SR Lazany aleja ovocné stromy TNX Firemní dobrovoľníci pri výsadbe stromov v Lazanoch.

Občianske združenie Sadíme stromy prišlo do Lazian po druhý raz, pred troma rokmi tam tiež výsadbu zabezpečilo v spolupráci s firmou, povedala štatutárna zástupkyňa združenia Alena Piknová. „Po rokoch sme sa vrátili späť a jedným z dôvodov bolo i to, že starostlivosť po výsadbe preberá obec,“ doplnila. Výsadby drevín realizuje občianske združenie od svojho vzniku v roku 2018, a to každoročne na jar a jeseň, či už v spolupráci s firmami alebo financované z grantov, dodala Piknová.

Firemní dobrovoľníci pri výsadbe stromov v... Foto: TASR, Alexandra Moštková
SR Lazany aleja ovocné stromy TNX Firemní dobrovoľníci pri výsadbe stromov v Lazanoch.

Do projektu sa zapojí i miestna škola

„Každá jedna trieda v základnej škole urobí vtáčiu búdku a popíše si ju, aby deti vedeli, že je ich. Zapojili sme do toho i triedy družiny a materskú školu. Dokopy tak pri stromoch pribudne 16 vtáčích búdok. Chceli by sme to stihnúť ešte v marci. Uvidíme, ako sa s tým deti popasujú,“ priblížila starostka. Obec podľa nej plánuje v sadení stromov pokračovať, či už na jeseň alebo budúci rok, a to v závislosti od klimatických podmienok a možností obecného rozpočtu.

Štatutárna zástupkyňa Sadíme stromy Alena... Foto: TASR, Alexandra Moštková
SR Lazany aleja ovocné stromy TNX Štatutárna zástupkyňa Sadíme stromy Alena Piknová a firemné dobrovoľníčky pri výsadbe stromov v Lazanoch

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ovocné stromy #aleja #Lazany
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december