Slnko hreje a húsenice vijačky vyliezajú zo zámotkov: Dôkladne prezrite krušpány a na pomoc si vezmite krhlu s kolou

Prezimujúce húsenice vijačky krušpánovej začínajú byť aktívne od polovice marca, no na tento termín vo veľkom vplýva priebeh počasia a kvalita zimy. Tento rok všetko nasvedčuje tomu, že škodca je už v plnej žravej sile.

04.03.2024 11:00
vijačka krušpánová, krušpán Foto: ,
debata

Zákernosť vijačky spočíva nielen v rýchlosti, akou dokáže dospelé kry zdecimovať, ale hlavne v tom, že húsenice ich začínajú požierať zvnútra. Predstavte si, aké sú zdravé a pravidelne tvarované krušpány husté a hneď vám bude jasné, že všimnúť si zelenú húsenicu nebude jednoduché. Hoci môže mať dĺžku až 3,5 cm, jej sfarbenie je dokonale maskovacie.

Už v priebehu niekoľkých dní húsenice vijačky poškodia veľké množstvo listov, ktoré následne hnednú a usychajú. Keď sa táto farebná zmena vzhľadu kra začne prejavovať aj z jeho vonkajšej strany, máte veľký problém. Musíte sa vysporiadať s pomerne veľkým počtom húseníc.

bergénia, poniklec, pľúcnik Čítajte aj 6 najkrajších trvaliek skorej jari: Doplňte si záhradu o tieto kúzelné druhy vhodné na slnko aj pod stromy

Pravidelné kontroly

Preventívna kontrola, ale robená naozaj pravidelne je jediným spôsobom, ako môžete zasiahnuť skôr, než sa vijačka príliš rozmnoží. Doslova sa prehrabávajte konárikmi, nazerajte dovnútra krov, rozhŕňajte vetvičky a neváhajte si na pomoc zobrať lupu. Hoci si možno nevšimnete priamo húsenice, pomerne výrazným znakom prítomnosti vijačky krušpánovej na rastlinách sú pavučiny so zachyteným trusom.

Foto: SHUTTERSTOCK
vijačka krušpánová, krušpán

Ak vám na krušpáne záleží, siahnite po chémii

Vijačka je až príliš agresívna a rýchla na to, aby ste experimentovali s babskými radami a nebodaj sa snažili húsenice vyzberať. Ničím výnimočným nie je to, že niekoľko rokov tvarovaný živý plot s výškou takmer dva metre zlikvidujú v priebehu jednej sezóny. Zostane z neho len suché torzo.

Foto: SHUTTERSTOCK
vijačka krušpánová, krušpán
  • V malospotrebi­teľských baleniach sú proti vijačke krušpánovej dostupné prípravky: Karate ZEON 5 CS, Lepinox Plus (bakteriálny insekticíd, ktorý nahrádza Biobit XL), Neemazal TS (rastlinný extrakt zo semien tropického stromu Antelaea azadirachta), Sanium Ultra (predtým Decis Protech), Sanium Ultra AL (skratka AL znamená, že ide o roztok na priame použitie).
  • Proti škodcovi môžete zasiahnuť aj ekologickými prípravkami na báze rôznych listových hnojív, no pamätajte na to, že ich účinnosť nie je taká intenzívna ako v prípade insekticídnych prípravkov (či už chemických alebo ekologických), čo môže byť pri vijačke problém. Každopádne, voľbu necháme na vás. Z listových hnojív odporúčaných proti tomuto škodcovi nájdete napríklad FloraVita Citro alebo Karanimba Mikro.

Mať pekný krušpán je reálne aj v období silného výskytu vijačky, no vyžaduje to dôslednú starostlivosť.

Ak v okolí krušpánu uvidíte poletovať takéto... Foto: SHUTTERSTOCK
vijačka krušpánová, krušpán Ak v okolí krušpánu uvidíte poletovať takéto motýle, vedzte, že ide o dospelých jedincov vijačky krušpánovej.

Čo, trochu zvláštne, odporúčajú záhradkári?

Na rôznych diskusných fórach nás zaujala viackrát sa opakujúca rada, že proti vijačne krušpánovej treba kry opakovane postriekať známym sýteným nealkoholickým nápojom s obsahom kofeínu a s kolovou príchuťou. Osobnú skúsenosť s takýmto postupom nemáme, preto budeme vďační za vaše skúsenosti. Ak ste takýto postrek aplikovali, napíšte nám do diskusie pod článkom, ako to dopadlo.

Čo sa nám však osvedčilo, je použitie krhly namiesto postrekovača pri aplikácii ochranného chemického alebo biologického prípravku. Ošetrenie musí byť výdatné, doslova zmývacie a krhla s polievacou ružicou funguje skvelo. Dostať sa s ňou postupne treba až do samého stredu kra.

postrekovač Čítajte aj Vyberáme postrekovač: Praktické tipy, ako sa vyznať v ponuke a zbytočne nepreplatiť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #krušpán #vijačka krušpánová #živý plot
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december