Pokiaľ ide o všeobecne platné pravidlá týkajúce sa jarného rezu ruží, spomínali sme ich v jednom z predchádzajúcich článkov. Skúsený pestovateľ Lukáš Vaštík v ňom tiež podrobne, no veľmi zrozumiteľne vysvetlil, ako po zime ostrihať ruže rôznych skupín rastúce vo forme kra.
Čítajte aj Návod, ako na jar ostrihať ruže, aby nezdivočeli a bohato zakvitli: Každá skupina vyžaduje niečo iné, radí pestovateľVeľkej obľube sa však tešia aj stromčekové ruže, teda rastliny, pri ktorých je ušľachtilá odroda naštepená na kmienku, čím vzniká vo výške 80 až 120 cm rozkvitajúca korunka.
Rez popínavých ruží
Prístup k nemu sa líši podľa toho, či rastlina (konkrétna odroda) kvitne raz alebo počas sezóny opakovane.
- Raz kvitnúce ruže pred rezom (ak je to možné) uvoľnite z opory. Najskôr odstráňte všetky poškodené a odumreté výhony až po zdravé drevo. Od tretieho roka postupne odstráňte aj jeden hrubý konár a slabé výhonky až po miesto vetvenia. Tým podnietite silnú tvorbu nových výhonkov, ktoré sa v nasledujúcom roku rozvetvia a zakvitnú. Výhony druhého a tretieho stupňa, ktoré kvitli v predchádzajúcom roku skráťte na tri očká. Z nich vyrastú nové, ktoré zakvitnú. Výrazne silné výhony môžete nechať bez rezu, dosiahnete tak väčšie zakrytie plochy. Ak ich skrátite, podporíte ich v rozkonárovaní.
- Pri opakovane kvitnúcich ružiach postupujte nasledovne: Ak za minulý rok vyrástol silný výhon, môžete odstrániť jeden starý konár. Podporí sa tým silnejší rast a rozvetvenie. Pozdĺž hlavných konárov režte všetky rozkonárenia druhého a vyššieho stupňa na tri až päť očiek. Jedná sa o kvetné výhonky z minulých rokov. Dobre vyvinuté nerežte. Počas nasledujúcej vegetácie sa rozkonária a bohato kvitnú. Skracujú sa iba slabšie a nadbytočné výhonky.
Prechodové oblúky do rôznych častí záhrady, vytvorenie príjemného tieňa obrastaním pergoly, treláží, zakrytie nevzhľadných stien garáží, plotov, zakrytie pohľadu na kompostovisko, stojisko so smetnými nádobami a mnoho ďalších praktických využití majú popínavé ruže. V sezóne, keď sa na záhrade zdržiavate najviac, dokážu narobiť ozaj veľa parády.
Nesprávnym rezom si ružu môžete znehodnotiť napríklad tak, že odstránite založené kvetné púčiky alebo celú rastlinu kondične oslabíte.Lukáš Vaštík
Rez pôdopokryvných ruží
V tomto prípade sa treba prispôsobiť sile rastu danej odrody. V priemere sa na ruži necháva tri až šesť výhonov, ktoré vyrastajú z dvojročného dreva a tieto sa skracujú o polovicu. Výhonky tretieho stupňa skráťte na tri až päť očiek (púčikov). Silné výhony vyrastajúce z bázy kra (z miesta hlavného rozkonárenia) skráťte o jednu tretinu, čím podporíte ich vetvenie.
Ak máte výsadbu, pri ktorej vám ruže zakrývajú napríklad svah, postup rezu je rovnaký, avšak výhony neskracujte, aby ste dosiahli rýchlejšie zapojenie porastu. Navyše sa rez môže vykonávať každé dva roky, keďže pôdopokryvné ruže majú silnú regeneračnú schopnosť.
Rezu ruží treba venovať patričnú pozornosť. Už pri kúpe si musíte uvedomiť, do ktorej skupiny rastlina patrí a túto informáciu si zapamätať. Iba tak ju dokážete správne ostrihať a docieliť pravidelné a bohaté kvitnutie.