V lete ju môžete vyniesť von, čo určite ocení a veľmi rýchlo bude tvoriť nové olistené výhonky. Pestovateľsky je to úplne nenáročný druh, no menšie problémy môžu nastať počas zimy. Hlavne, ak zle odhadnete zálievku. Z vlastnej skúsenosti viem, že kým počas leta nádchovník doslova vypil všetko, čo sa mu dalo, v zime to napriek obmedzenému prísunu vody nezvládol – zhnedol a odumrel. Preto počas zimy naozaj nechajte substrát mierne preschnúť a ak máte rastlinu aj v ozdobnom obale, dávajte pozor, aby v ňom nezostávala prebytočná voda.
Pri nádche inhalujte
Už pri prvých príznakoch, či pocite, že na vás „niečo lezie“ si stačí odtrhnúť zopár lístkov, postláčať ich medzi prstami a inhalovať. Aróma podobná zmesi mäty, medovky, citrónu a eukalyptu vám okamžite uľaví.
Pozitívne účinky tejto rastliny oceňujú aj astmatici, ktorým umožňuje lepšie dýchať, a tiež sezónni alergici.
Využite ho na 5 rôznych spôsobov
- Čaj z lístkov pomôže pri prechladnutí, uľaví pri bolestiach hlavy. Pozitívne pôsobí pri žalúdočných kolikách, upraví trávenie, zníži vysoký tlak a vhodný je aj pri srdcových poruchách. Na prípravu použite tri väčšie čerstvé listy nádchovníka, ktoré zalejte 3 dcl horúcej vody a nechajte 10 minút lúhovať.
- Odvar je vhodný na vonkajšie omývanie drobných odrenín, či na potieranie pokožky pri spálení od slnka. Pri ekzémoch a ťažšie sa hojacich ranách ho môžete pridať do liečivého kúpeľa. Na jeho prípravu treba na miernom ohni pol hodinu povariť v dvoch litroch vody 30 gramov listov a následne nechať ďalších 30 minút lúhovať.
Ako prvú pomoc pri drobnom povrchovom poranení môžete podrvené listy aj priamo priložiť na postihnuté miesto.
- Odparujúce sa silice sú výborným repelentom proti komárom a muchám. Odvar použitý v arómolampe osvieži vzduch a pomôže pri dýchacích problémoch.
- Nádchovník využijete aj v kuchyni, napríklad na dochutenie marinád na grilované jedlá. Zopár lístkov môžete nasekať na drobno a pridať do zeleninového šalátu.
Vždy čerstvý
Pri využívaný nádchovníka ako liečivej rastliny je dôležité vedieť, že listy treba používať vždy čerstvé. Tým, že sú veľmi dužinaté a plné vody, prakticky nie je možné, usušiť ich. Ak by sa vám to aj podarilo, výsledný efekt a benefity, ktoré by ste z takto použitej vňate získali, by za veľa nestáli. Vždy si preto nazberajte len toľko listov, koľko v danom momente využijete.
Kde získať rastlinu?
- Kedysi to bol problém, no dnes už nádchovník nájdete aj na pultoch komerčných záhradných centier či hobbymarketov. Buď pod ľudovým pomenovaním nádchovník, alebo pod latinským označením Plectranthus amboinicus.
- Ak máte záujem o získanie odrezka, jedným zo spôsobov je výmenný obchod s rodinou, priateľmi a susedmi, pretože vám stačí 10-centimetrový výhonok na dopestovanie vlastnej rastliny.
- Poobzerať sa môžete na inzertných portáloch alebo v rôznych pestovateľských skupinách na Facebooku. Nádchovník naozaj veľmi rýchlo rastie, takže mnohým majiteľom začína čoskoro doslova prerastať cez hlavu.