Dnes je všetko inak a kvalitný maštaľný hnoj sa stal nedostatkovou a navyše pomerne drahou komoditou. Našťastie, isté riešenie tu pre záhradkárov stále je a v podstate o nič horšie. Skôr naopak. V dnešných časoch určite oceníte, že kvalitné hnojivo už nemusíte skladovať v kopách, pasovať sa s vytekajúcou močovkou a dohadovať sa so susedmi pre nepríjemný zápach. Stačí, keď si zájdete do záhradkárskej predajne a pohodlne si z nej odnesiete niekoľko vriec kvalitného sušeného maštaľného hnoja. Obsahom živín sa vyrovná tomu nespracovanému (čerstvému) a navyše má jednu veľkú výhodu – rastliny ním nemôžete spáliť.
Sušený maštaľný hnoj zlepšuje štruktúru pôdy, aktivuje mikrobiálnu činnosť, dodáva humus a dôležité živiny.
Na tento spôsob dodania živín nedá dopustiť ani ovocinár Peter Molda zo Smoleníc: „Niekedy je potrebné doplniť živiny vo forme prvkov, no ak sa dá, vždy rád využijem to, čo nám dáva príroda. Jarné hnojenie pomocou sušeného maštaľného hnoja je pre mňa samozrejmosťou.“
Čítajte aj Kvalitný kompost je pre záhradkára cennou surovinou: V tomto meste ho môžu obyvatelia získať zadarmoPrírodne fermentovaný hnoj kúpite ako jednodruhový (kravský, konský, ovčí) alebo ako zmes či s pridaním iných prírodných zložiek (rohovinová múčka, guáno). Je sušený a lisovaný do granúl. Neobsahuje semená burín ani iné nečistoty, často je takmer bez zápachu. Hnojivová hodnota sa podľa výrobcov vyrovná čerstvému hnoju, preto by vám 10 litrov sušeného hnoja malo vystačiť asi na 3,5 štvorcového metra hriadky.