Počas Veľkej noci máte jedinečnú šancu, nazbierať si dostatok vaječných škrupín: Rajčiny aj papriky budú ako zo žurnálu

Vaječné škrupiny obsahujú naozaj veľa vápnika. Tento fakt sa dá skvelo využiť v prípade, že pestujete rastliny náročnejšie na obsah tohto prvku v pôde.

30.03.2024 10:44
rajčiny, vaječné škrupiny, Foto:
debata (2)

Sú nimi napríklad aj rajčiny a paprika. Zásobte sa škrupinami a garantujeme vám, že túto sezónu nebudete musieť bojovať so suchou hnilobou špičiek plod.

'Sweet Aperitif' je označovaná za najsladšiu...
'Rosella' má netradičnú tmavoružovú farbu...
+4'Honeycomb F1' má výrazne žlté plody a v chuti...

Čo je príčinou problému?

Ak je vápnika v pôde málo, rastliny vám to dajú rýchlo najavo, lebo jeho nedostatok spôsobuje rôzne fyziologické problémy ovplyvňujúce vývoj plodín. Zvlášť náchylné sú na to rajčiaky (hlavne odrody s oválnymi a veľkými plodmi) a papriky. Na ich plodoch, dozretých aj nedozretých sa tvoria okrúhle hnedé škvrnami a to vždy na rovnakom mieste − na špičke. Preto sa táto fyziologická porucha označuje ako suchá hniloba špičiek plodov.

Suchá hniloba je fyziologické ochorenie, teda... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
rajčina, suchá hniloba Suchá hniloba je fyziologické ochorenie, teda prejav nedostatku prijateľného vápnika v pôde. Nejde o hubovú chorobu.

Pre tento pestovateľský problém je typické, že ak už sa počas sezóny objaví, len veľmi ťažko sa dá neželaný stav zvrátiť. Postrek vápenatými hnojivami treba robiť preventívne, s čím vám vedia výborne pomôcť práve vaječné škrupiny. Vďaka vysokému obsahu vápnika nimi môžete pre rastliny zabezpečiť dostatok tejto živiny na celú sezónu už počas výsadby priesad a predísť tak jej relatívnemu nedostatku.

Prírodný vápnik, ktorý škrupiny z vajec obsahujú, je pre rastliny dobre prijateľný.
Ak máte kompost, určite nezabudnite, dávať doň... Foto: SHUTTERSTOCK
vaječné škrupiny, škrupiny z vajec Ak máte kompost, určite nezabudnite, dávať doň aj škrupiny z vajec. Aby bol ich rozklad jednoduchší, vždy je dobré, nenechávať celé polovice, ale ich v ruke podrviť.

Ako na to?

Jednoducho. Stačí, keď si budete odkladať škrupiny z vajíčok. Nezáleží na to, či ich použijete surové, alebo uvaríte. Škrupiny sú použiteľné v oboch prípadoch. Nechajte ich presušiť a následne pomelte alebo aspoň podrvte na menšie kúsky. Tieto si odložte do času, kým budete vysádzať priesady rajčín a paprík. Do každej výsadbovej jamky potom dáte za dve hrste vaječného prášku (škrupinových kúskov) a vysadíte priesady tak, ako ste zvyknutí.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Radi trávite čas záhradkárčením? Podeľte sa o vaše skúsenosti. Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #paprika #rajčiny #vaječné škrupiny #suchá hniloba špičiek plodov
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december