K rojeniu najčastejšie dochádza v období, keď po dobrej znáške nasleduje perióda s nepriaznivým počasím. Včely sa jednoducho tlačia v preplnenom úli a nemajú čo robiť. Druhou príčinou, ktorá rovnako súvisí s preplneným úľom, je, že mladé včely nedokážu odovzdať materskú kašičku novému plodu. Stručne napísané – „mladušiek“ je príliš veľa na množstvo mladých larvičiek, ktoré musia kŕmiť. Dôvodov pre rojenie však môže byť omnoho viac, preto je úlohou dobrého včelára snažiť sa týmto situáciám v čo možno najväčšej miere predchádzať.
Hlavné signály rojenia
- Strata pracovného pudu. Včelár to spozoruje na vstupnom otvore úľa (takzvaný letáč).
- Natiahnuté matečníky. Dajú sa z rámikov odstrániť, ale včelstvu to nezabráni ťahať nové.
- Visiace včely na dne úľa. Ak aj počas dňa zo spodnej strany rámikov visia včely napriek tomu, že lietavky sú vonku z úľa, niečo sa deje. V tomto prípade je dobré úľ rozobrať a zistiť, čo je vo veci. Niekedy stačí prehodiť rámiky, med z plodiska vložiť do medníka a suchý rámik, prípadne medzistienku do plodiska.
Ak pri protirojovej kontrole uvidíte na spodných latkách rámikov materské misky a v nich vajíčka, znamená to, že včely prechádzajú do rojovej nálady, ktorú v tomto štádiu viete len veľmi ťažko potlačiť, ak vôbec. Z tohto dôvodu by mal byť včelár so svojimi zásahmi pred včelstvom o krok dopredu.

Rojové obdobie
Na Slovensku sa začína v závislosti od lokality v polovici apríla a končí v polovici júna, keď sa blíži letný slnovrat. Definitívny koniec rojenia nastáva vtedy, keď včelár vidí, ako robotnice doslova vyhadzujú trúdy z úľov. Trúd nie je schopný sa nakŕmiť sám, potrebuje, aby ho kŕmili robotnice. V momente, keď prestanú robotnice kŕmiť trúdy, tie postupne zoslabnú a oveľa menšie a slabšie robotnice sú schopné trúdy vyniesť von z úľa a nechať ich svojmu osudu. Trúdy by boli pre včelstvo príliš veľká záťaž v zimných mesiacoch. Zvyčajne si včelstvo ponecháva zopár trúdov do jesenných mesiacov ako zálohu, keby sa niečo stalo s ich matkou.
