Ak sa pýtate, prečo by ste si vôbec mali uhorky predpestovávať, odpoveďou môže byť informácia, že tak viete získať 2– až 3-týždňový náskok v zbere úrody v porovnaní s priamou sejbou. Výhodné je to napríklad z pohľadu plesne uhorkovej, keďže skoré odrody nakladačiek stihnete zavariť skôr, než sa v poraste celkom rozšíri. Avšak, predpestovávanie uhoriek nie je také jednoduché, ako by sa na prvé prečítanie mohlo zdať.
Čítajte viac Najsladšie melóny: 7 praktických tipov na sejbu a pestovanie. Nemajte obavy, netreba im viac než uhorkám nakladačkámNa čo si dať naozaj pozor?
- Dôležité je, aby ste rastlinám počas noci vedeli zabezpečili citeľne nižšiu teplotu, než budú mať počas dňa, čo môže byť v domácich podmienkach problém. Preto sa priesady často vyťahujú a neskôr na hriadke horšie ujímajú.
- Dopestovanie uhorkových priesad trvá tri až štyri týždne, čo je dostatočný čas na to, aby sa im vyvinuli dva pravé listy a pevný koreňový bal s bielymi korienkami. Vtedy je ideálny čas na výsadbu. Ak toto obdobie, ktoré netrvá príliš dlho, zmeškáte, korienky začnú hnednúť a zakrátko takmer zmiznú. Mladá priesada prestane rásť, pri vysádzaní sa s ňou zle manipuluje, pretože prakticky nemá koreňový bal. Po vysadení musí korene znova vytvoriť, čo trvá aj dva týždne a tým stratí predpestovanie zmysel. Uhorky z priamej sejby zrazu v raste dobehnú tie z priesad.
Aké je na to riešenie?
V čase vhodnom na vysádzanie sledujte koreňový bal. Jednoducho priesadu vyberte zo zakoreňovača a skontrolujte. Len čo uvidíte, že korienky začínajú hnednúť, ihneď začnite s vysádzaním na hriadky, alebo rastliny aspoň presaďte do väčšieho črepníka. Neotáľajte, pretože časovo sa pohybujete v rozmedzí dvoch-troch dní, keď už môže byť neskoro. Uhorky treba sadiť na vodu a dobre ich poliať.