Top 5 menej známych cibuľovín, ktoré sa sadia teraz, aby kvitli koncom leta: Šokujte svoje okolie nevídanou krásou

Cibuľoviny kvitnúce v neskorom lete a v jeseni vyplnia medzery po usychajúcich letničkách.

08.04.2024 06:00
Nerina Bowdenova Foto:
debata

V kombinácii s hľuznatými rastlinami získate pestrofarebný záhon, ktorý vás v čase, keď sa zo záhrady už postupne vytrácajú farby, príjemne prekvapí. Tieto druhy však treba sadiť už počas jari, aby ešte v aktuálnej sezóne zakvitli. Zároveň však myslite na to, že u nás väčšinou nie sú schopné prezimovať, preto sa po odkvitnutí a uschnutí nadzemných častí cibule alebo hľuzy vyberajú z pôdy a do jari uchovávajú na suchom mieste bez mrazu.

Pretože sú aj podzemné orgány spomínaných... Foto: SHUTTERSTOCK
cibuľoviny, letné cibuľoviny, nerina Bowdenova Pretože sú aj podzemné orgány spomínaných druhov citlivé na nízke teploty, je vhodné, pestovať ich v nádobách a na zimu preniesť do bezmrazej miestnosti, no vzhľadom na priebeh posledných zím sa tieto rastliny s využitým zimnej nástielky darí, v teplejších lokalitách, pestovať aj celoročne na záhonoch.

1. Tigrídia pávová

vyžaduje teplé stanovište s humóznou, priepustnou pôdou a počas rastu pravidelnú závlahu. Hľuzy vysaďte v apríli až máji 5 až 10 cm hlboko a zasypte vrstvou dobre vyzretého kompostu. Rastlina nie je mrazuvzdorná, preto hľuzy v októbri vyberte z pôdy a do jari uložte v suchom piesku pri teplote asi 10 °C.

  • Kvitnutie: júl – september
  • Výška: 40–60 cm
Tigrídia pávová Foto: SHUTTERSTOCK
Tigrídia pávová Tigrídia pávová

2. Nerina Bowdenova

sa sadí na slnečný záhon v apríli až máji, ideálne k teplej stene domu, do priepustnej pôdy tak, aby vrcholy cibúľ mierne vyčnievali nad pôdu. Rastliny najlepšie kvitnú, keď sú vysadené nahusto. Po odkvitnutí ich prihnojte hnojivom so zvýšeným obsahom draslíka na podporu dobrého vyzretia cibúľ.

  • Kvitnutie: september – október
  • Výška: 40 cm
Nerina Bowdenova Foto: SHUTTERSTOCK
Nerina Bowdenova Nerina Bowdenova

3. Galtónia belostná

známa ako letný hyacint u nás zvyčajne neprezimovala, no aktuálne to v najteplejších oblastiach väčšinou zvládne. Cibuľky sa sadia v apríli 15 až 20 cm hlboko do výživnej, vlhkej, ale zároveň dostatočne priepustnej pôdy. Koncom leta sa na dlhých bezlistých stonkách tvoria strapce, často až s tridsiatimi bielymi kvetmi.

  • Kvitnutie: júl – september
  • Výška: 100–120 cm
Galtónia belostná Foto: SHUTTERSTOCK
Galtónia belostná Galtónia belostná

4. Acidantera dvojfarebná

vyniká tým, že na každej kvetnej stonke vyrastie osem až dvanásť kvetov, ktoré sa otvárajú postupne tri až štyri týždne. Cibule saďte vo februári až apríli na plné slnko do hĺbky 5 cm. Na zimu ich uložte na chladné, suché, dobre vetrané miesto.

  • Kvitnutie: jún – november
  • Výška: 100 cm
Acidantera dvojfarebná Foto: SHUTTERSTOCK
Acidantera dvojfarebná Acidantera dvojfarebná

5. Krinum

má naozaj mohutné cibule, priemerne až 20 cm veľké. Pre výsadbu v marci až máji vyberte teplé slnečné stanovište pri južnej stene domu. Kŕčok cibule by mal mierne vyčnievať nad povrch pôdy.

Foto: Canva
krinum, cibuľa

Dôležitá je výdatná závlaha a pravidelné prihnojovanie tekutým hnojivom. Ak chcete mať istotu, že rastlina prežije zimu bez ujmy, pestujte ju celoročne vo veľkej nádobe a pred prvými mrazmi preneste dovnútra.

  • Kvitnutie: jún – september
  • Výška: 70 cm
Krinum Foto: SHUTTERSTOCK
Krinum Krinum
Zlatovka prostredná Čítajte aj Nekvitne vám zlatovka? Prestaňte závidieť susedovi a radšej zvážte niektorú z troch najčastejších príčin

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #leto #jeseň #cibuľoviny #výsadba cibuľovín
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december