Zeler patrí medzi tie druhy rastlín, ktoré sú citlivé na proces jarovizácie. Znamená to, že ako dvojročnej plodine mierneho klimatického pásma sa mu pôsobením nízkej teploty vytvoria v meristéme rastového vrcholu reprodukčné orgány – základy kvetov.
Znamená to, že rastlina nielen, že predčasne kvitne (za normálnych okolností by kvet vytvorila až v druhom roku pestovania), ale zároveň prechádza aj do tvorby semien. Všetku energiu tak sústreďuje do snahy rozmnožiť sa a na tvorbu zásobných orgánov, v tomto prípade buliev, ktoré my dopestovávame ako zeleninu, doslova zabúda. Predčasné kvitnutie je tak na zeleninovej hriadke nežiaducim problémom.
Zeler reaguje rýchlo
Je totiž plodinou veľmi citlivou na predčasné vykvitanie. Ak priesady po výsadbe von prekvapí obdobie nízkych teplôt (okolo 5°C), k jarovizácii a k následnému kvitnutiu dochádza v pomerne krátkom čase. Priesady zeleru preto treba predpestovávať pri vyšších teplotách a držať ich v nich aj v čase, keď už sú na pohľad hodné výsadby na hriadky. Pretože zvyčajne až do polovice mája sa ešte môže stať, že nás prekvapia nízke teploty.
Inak tomu nie je ani v aktuálnej sezóne, keď po pomerne teplom marci tu máme doslova skokovo chladný týždeň. V niektorých lokalitách pritom nie je núdza ani o teploto pohybujúce sa okolo nuly či v mínusových hodnotách počas noci. S výsadbou zelerových priesad na voľné hriadky sa preto neoplatí ponáhľať. Silné priesady z januárových/februárových výsevov pokojne saďte až v druhej polovici mája. Ak sú už pre dané zakoreňovače príliš veľké, môžete ich presadiť do vhodnejších črepníkov.