Uhorky, s ktorými nehrozia problémy? Hľadajte takto označené osivo. Sú skoršie, spoľahlivo opeliteľné a vyhnú sa plesni

Uhorky, či už nakladačky alebo šalátovky majú oddelené samčie a samičie kvety, no sú jednodomé, čo znamená, že obe pohlavia nájdete na jednej rastline. Peľ sa však na dobré opelenie musí medzi kvetmi nejakým spôsobom preniesť a v prípade uhoriek to zaisťuje hmyz.

24.04.2024 11:36
uhorka nakladačka, uhorky nakladačky, Foto:
debata

Častým pestovateľským problémom je práve nedostatočné opelenie, kedy k prenosu peľu zo samčieho kvetu na samičí nedôjde. Môžu za to zväčša nepriaznivé klimatické podmienky (dážď, vysoké/nízke teploty), ktoré negatívne vplývajú na aktivitu hmyzích opeľovačov. Ak k úspešnúmu opeleniu nedôjde, neopelené kvety sa ďalej nevyvíjajú a zaschnú.

uhorky, zber Čítajte aj Uhorky v skleníku alebo vo fóliovníku sa oplatia, ak presne viete, čo s nimi (ne)robiť: 4 tipy profesionála vám zachránia úrodu

Zo skleníkov aj na voľné hriadky

Prirodzený problém s hmyzími opeľovačmi majú aj pestovatelia sleníkových uhoriek. Práve preto sú dnes už samozrejmosťou takzvané partenorkarpické odrody skleníkových uhoriek. Tie majú tú schopnosť, že rastliny nasadia plody aj bez opelenia. Veľkým šľachtiteľským posunom je, že partenokarpické odrody nájdete už aj v ponuke uhoriek nakladačiek. Jednak preto, že si ich pestovanie môžete dovoliť aj v menej priaznivých lokalitách – jednoducho ich vysejete do skleníka, ale tiež preto, že:

  • sú skoršie než klasické odrody,
  • lepšie odolajú plesni uhorkovej,
  • úrody sú bohaté.
Sú horké uhorky vaším každoročným problémom?

Dajte si pozor pri kúpe osiva a v novej sezóne stavte na geneticky nehorknúce odrody.

Fotogaléria
‘Harriet F1’ je veľmi skorá partenokarpická,...
‘Alhambra F1’: partenokarpická nakladačka,...
+1‘Karlos F1’: hladká, partenokarpická nakladačka,

Deformácií sa nebojte

Možno viete, že ak sa pri pestovaní skleníkových partenokarpických uhoriek do krytého priestoru zatúľa čmeľ či iný opeľovač, výsledkom môžu byť deformované plody. Ako potom možno tomuto nechcenému opeleniu zabrániť v prípade pestovania partenokarpických uhoriek nakladačiek na voľných hriadkach? Nijako. Naozaj, prax je taká, že hmyzu nemáte ako zakázať, aby sadal na kvety a prenášal peľ. Ono to však vôbec nevadí, pretože uhorky nakladačky zberáte v mladom štádiu. Možné deformácie plodov sa tak u nich nestihnú prejaviť. Faktom tiež je, že moderné odrody majú zároveň zosilnenú odolnosť proti ich vzniku.

Foto: SHUTTERSTOCK
uhorka nakladačka, uhorky nakladačky, kvet, hmyz

Jemne verzus hrubo bradavičnaté

Aj partenokrapické odrody ponúkajú toto základné rozdelenie, takže vybrať si môžete podľa svojich preferencií.

  • Hrubo bradavičnaté majú hrubú, ale riedku bradavičnatosť, mohutnejší koreňový systém, silnejší rast a lepšie znášajú menej vhodné klimatické i pestovateľské podmienky.
  • Jemne bradavičnaté odrody sa vyznačujú jemnou, ale hustou bradavičnatosťou, menším vzrastom a väčšou citlivosťou na chladné počasie. Sú najvhodnejšie do typických uhorkových oblastí, kde prinášajú výborné výnosy.
Toto sú overené partenokarpické uhorky nakladačky

Partenorkarpické odrody majú tú schopnosť, že rastliny nasadia plody aj bez opelenia, preto sú vhodné aj do skleníka. Pestovanie takýchto nakladačiek si preto môžete dovoliť aj v menej priaznivých lokalitách – jednoducho ich vysejete do skleníka.

Fotogaléria
‘Karlos F1’ je partenokarpická odroda s...
‘Harriet F1’ je veľmi skorá partenokarpická,...
+1‘Alhambra F1’ je partenokarpická hrubo...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #uhorky #uhorky nakladacky #partenokarpické uhorky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december