Hoci sa to možno nezdá, slnko dokáže naše oči poriadne potrápiť aj pri práci v záhrade. Na čo si dávať pozor, aby sme sa vyhli bolesti a iným problémom?
Ruža je kráľovnou kvetín. Bez oddaného poddanstva by však nemohla panovať. Viete, ktoré trvalky, letničky a okrasné trávy sa hodia do jej susedstva?
Potrpíte si na naozaj dekoratívny trávnik? Tak potom vás asi irituje nielen mach a burina. Problémom sú aj huby.
Výsadba a opatera cibuľových kvetov je pomerne jednoduchá. Napriek tomu je dôležité vyvarovať sa niekoľkých tradičných chýb pri jesennom obnovovaní okrasného záhona.
Nik ich nemá rád. Áno, sú to komáre. Dokážu prekaziť prácu aj oddych v záhrade a často ich v tom nechtiac ešte aj podporujeme.
Artičoky patria u nás medzi málo používané druhy zeleniny, takže keď na ne niekde natrafíte, určite rozmýšľate, čo s nimi.
O kosenie trávnika sa staráme každý inak. Niekto robotickou kosačkou, niekto tou normálnou, niekto kosou a niekto kozou.
Ornitológovia odhadujú, že minimálne päť percent vtákov hynie po náraze do okennej tabule. Ohrozené sú najmä menšie operence hniezdiace v zeleni pri domoch.
Profesionálni záhradníci používajú na polievanie ovocných aj okrasných sadov a parkov jednoduchú, no veľmi účinnú pomôcku, ktorá sa dá využiť aj v menších záhradách.
August a júl sú mesiace, keď režeme vistériu, aby pekne kvitla. Rezom ju môžeme ju tvarovať na stromček v nádobe, hoci inak sa táto rastlina dokáže poriadne rozrásť.
Záhradné jazierko bez živočíchov akoby ani nebolo. Biotop vľúdny k zvieratám rýchlo a spoľahlivo vytvoríte dodržaním zopár konštrukčných, pestovateľských a prevádzkových odporúčaní.
Nedá sa prehliadnuť, práve v tomto čase je obsypaný krásnymi ružovými kvetmi. Prispôsobí sa aj horúčave a suchu, je vhodným základom živého plota.
Horúčavy v kombinácii s čoraz drahšou a vzácnejšou vodou nás nútia obzerať sa po takej záhradnej vegetácii, ktorá nie je náročná na vlahu.
Kedysi sa zbierala voľne v prírode, v záhradách ju ľudia pestovali len výnimočne, aj to zväčša pri chalupách a chatách. Dnes je to presne naopak. A oplatí sa, pretože táto rastlina má mnoho úžitkov.
Terasa, plot, prístrešok pre auto či záhradný nábytok sú vystavené záťaži aj výkyvom počasia. Z času na čas ich treba natrieť. Ako pri tom pomôcť a neuškodiť?
Nemusíte byť pralesný šaman, aby ste sa pri predpovedaní počasia pred plánovanými prácami v záhrade či počas nich dokázali zorientovať aj bez meteorologických aplikácií v telefónoch. Stačí pozorovať faunu.
Tešia nás dlho, ale nie večne. Chcete oživiť alebo rozšíriť trvalkový záhon? Nechajte sa inšpirovať niektorou z trendových kombinácií.
Poznáte dostupný, plnohodnotný a čisto prírodný zdroj vápnika pre ľudí s alergiou na mlieko alebo intoleranciou laktózy? Sú ním neprávom prehliadané vaječné škrupiny, ktoré zároveň riešia aj deficit kalcia u vegetariánov.
Každý záhradkár vie, že záhrada poskytuje oddych, no zároveň aj vyžaduje čas a energiu na jej údržbu. Práca v záhrade je navyše občas spojená aj s určitými zdravotnými rizikami.
Ježkovia sú v záhrade vítaní, preto je vždy dobre, keď ich tam objavíme. A keď sa už ukážu, mali by sme sa pokúsiť ich na našom pozemku udržať čo najdlhšie.
Kolekcia sukulentov sa nezaobíde bez dekoratívnej a zároveň liečivej aloy. Populárna izbovka s mäsitými ostnatými listami poukladanými do ružice pôsobí robustne a odolne. Neznamená to však, že môžete zanedbať výber stanovišťa a vhodnú opateru.
Základom úhľadného trvalkového záhona je dodržanie vhodných vzdialeností medzi rastlinami pri výsadbe. Ako však tento imperatív naplniť v záhradkárskej praxi?
Rastúce ceny privádzajú záhradkárov späť k pestovaniu obľúbených ovocných druhov. Týka sa to aj broskýň, ktorých sladká chuť patrí k letu rovnako ako slnko.
Začiatok júla je časom, keď začíname zbierať zrelé egreše. Kedysi rástli v každej záhrade, dnes sa k nám opäť vracajú. Čo prinášajú moderné odrody?
Na dosiahnutie kvantitatívne i chuťovo uspokojivej úrody malín stačí dodržať niekoľko osvedčených odporúčaní. Viete, ktoré to sú?