Osvedčeným balkónovým ovocím sú jahody. Miestečko pre črepník alebo závesný košík sa nájde vždy, riešením je aj výsadba pod vyššiu vegetáciu. Už od začiatku leta dozrievajú odrody ako Polka a pôvodom holandská takisto stredne skorá Sonata. Do septembra vám chutné a prospešnými látkami napratané plody bude dodávať populárna tzv. stálerodiaca prevísajúca Mara des Bois. Hitom sú naružovo kvitnúce kultivary, ktoré pred oblažením chuťových buniek potešia oči: Camara či Toscana.
Čučoriedky neznášajú podmáčanie
Typologicky podobné, ale zatiaľ – neprávom – menej využívané sú čučoriedky. Potrebujú dostatočne objemnú nádobu (asi 40 litrov, výška zeminy aspoň 30 centimetrov) a priepustný kyslý substrát s pH okolo 4,5. Na slnečnom stanovišti chránenom pred vetrom si síce najmä v horúcich mesiacoch vyžadujú vlhšie prostredie, ale zároveň neznášajú podmáčanie. Zabránite mu spodnou drenážnou vrstvou zo štrku alebo keramzitu. Minimálne raz za dva roky ocenia presťahovanie do väčšieho črepníka a úplne novej pôdy.
Čítajte aj Ako pestovať broskyne a kde to radšej ani neskúšaťKeď stačí jeden kmienok
Vďaka vrúbľovaniu na podpníky s pomalým rastom sa v kvetináčoch v pohode darí aj jablkám. Šľachtitelia vychádzajú v ústrety rôznym požiadavkám širokou škálou robustných proti chrastovitovosti odolných odrôd určených ako živá zástena terás alebo zakrpatená fajta práve na balkón či lodžiu. Základnú ponuku môžu tvoriť Rajka alebo Topaz, žlté Luna a Sirius či vzrastom veľmi praktické stĺpovité Rondo, Rhapsodie, eventuálne Sonate. Pozor na fakt, že nie všetky jablone sú samoopelivé. Šikovným moderným trikom je naštepenie viacerých kompatibilných odrôd na jeden kmienok.
Hrušky držte mimo dosahu dažďa
Jablkám v tomto segmente zdarne sekundujú miniatúrne hrušky, ktoré na jar prostredníctvom pôvabných kvetov vopred poskytujú pridanú hodnotu k neskoršiemu hlavnému benefitu. Už v prázdninovom období dozrieva odroda Williams-Christ, od polovice septembra s platnosťou približne mesiac sa na zber podsúvajú Obliesk, Garden Gem či Concorde. V záujme zvýšenej prevencie hubových pliag typu hrdze hruškovej presuňte črepníky počas kvitnutia na miesto mimo dosahu dažďa.
Čítajte aj Ako vypestovať krásne muškáty: dva kľúče k úspechuOchrana pred zimou musí byť
Plus-mínus do jednej kategórie patria broskyne, marhule a nektárinky. Na pestovanie v nádobách na balkóne sa z broskýň hodia napríklad kompaktné sorty Amber, Diamond a šarlátovým lístím pozoruhodná Crimson Bonfire. Z marhúľ vrúbľovaných na podpníky s pomalým rastom sú to nomen-omen nazvaná Compacta, ale aj Goldrich či Bergeron. Azda najznámejšou trpasličou nektárinkou je Rubis. Na prahu zimy dbajte na ochranu bublinkovou fóliou, rohožou z kokosových vlákien alebo izolujúcim netkaným rúnom. Nádoby podložte polystyrénom.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Dvojfarebný smotanový krém à la Petra Maxin na Varecha.sk