Rozhodujúca je však teplota pôdy, ktorá by mala byť 5 až 7 °C, čo v našich najteplejších oblastiach zodpovedá práve začiatku prvého jarného mesiaca. Čím v chladnejšej lokalite záhradkárčite, tým neskôr skoré zemiaky saďte. Čas máte až do začiatku mája. Nie je dôvod ponáhľať sa, lebo hľuzy v neprehriatej pôde i tak nerastú. Zbytočne sa tak predlžuje ich vegetácia.
Náš tip
Ak nemáte inú možnosť a zemiaky musíte opakovane sadiť na rovnaký pozemok, pri kúpe sadiva sa zamerajte na vyššie stupne rozmnožovania označené ako C1/A alebo ELITA. Tieto môžete pri správnom pestovateľskom postupe vysadiť dva (C1) až tri roky (ELITA) po sebe.
Ak sa pýtate, či má predklíčovanie sadiva zmysel, odpoveď je, že rozhodne áno. A to nielen v prípade veľmi skorých odrôd zemiakov, čo je pre väčšinu znalých pestovateľov samozrejmé. Odborníci z Výskumného ústavu zemiakarského v Havlíčkovom Brode odporúčajú predklíčovanie sadiva bez ohľadu na dĺžku vegetácie zvolenej odrody. Podľa nich totiž na toto opatrenie väčšina reaguje pozitívne, konkrétne skorším zberom väčších hľúz.
Čítajte aj Veľký prehľad odrôd cibule: Od klasiky až po menej známe špeciality pre labužníkov. Vieme, ktoré sa (ne)oplatiaAko predklíčovať?
Nie je to žiadna veda. Nepotrebujete špeciálne prepravky, ani desiatky podložiek na vajíčka, ktoré sa často prezentujú za najlepšie práve na predklíčovanie zemiakov. Oveľa dôležitejšia je dĺžka a teplota predklíčovania, aby ste dosiahli kvalitné klíčky.
Kedy začať?
Ideálne by malo predklíčovanie zemiakov trvať šesť týždňov, respektíve najmenej šesť týždňov pred plánovaným termínom sadenia by ste mali sadivo (certifikované hľuzy zemiakov určené na vysádzanie) dať do tmavej miestnosti s teplotou 8 až 12 °C. V polovici predklíčovania, teda po troch týždňoch, prípadne po vytvorení sa 3 až 5 mm dlhých klíčkov hľuzy prenesiete na svetlo a zaistíte teplotu 12 až 18 °C.
Vrcholový sa oplatí vylomiť
Skúsení pestovatelia a odborníci na zemiakové sadivo odporúčajú vylomenie vrcholového klíčka, čím podporíte pučanie ďalších, dovtedy brzdených týmto hlavným. Zvýšite tak šancu tvorby viacerých stoniek a tým aj hľúz „pod kopcom“.