1. Rastlinu dobre skontrolujte
Červce (puklice) „nespia“ ani v zime. Najčastejšie sa nachádzajú na spodnej strane listov, ale aj na stopkách. Kryté sú pevným štítom, ktorý boj proti nim komplikuje. Pestovatelia skúšajú rôzne domáce prostriedky, ako umývanie rastlín mydlovým roztokom, no ani aplikácia chémie (Sanium AL, Sanium System, Sanium Ultra System AL) nie je jednorazovou záležitosťou. Dostupné sú aj prípravky vo forme bioagensov ako Citripar a Cryptobug. Pri pukliciach však naozaj platí, že ich treba podchytiť na úplnom začiatku výskytu, aby ste mali šancu zvíťaziť.
2. Vedeli ste, že potrebuje dostatok priestoru na korene?
Tie navyše pomerne rýchlo rastú, preto je pravidelné presádzanie rastlín žiaduce. Pri nadmernom prehustení koreňového systému rastlina horšie prijíma vodu aj živiny. Takto oslabená ľahšie podľahne chorobám i škodcom a navyše slabo alebo vôbec nekvitne. Najlepšie preto urobíte, ak oleander na jar presadíte do väčšieho črepníka a dosypete kvalitnú zeminu s trochou piesku.
- Rastlinu vysaďte tak hlboko, aby medzi povrchom pôdy a okrajom nádoby bol rozdiel asi štyri až päť centimetrov. Zalievanie bude oveľa pohodlnejšie.
- Aby mala prebytočná voda kam odtekať, nezabudnite na misku.
3. Ak treba, vezmite si nožnice
Toto však platí len v prípade, že ste tak nespravili už pred zazimovaním. Ak nie, tak mladším rastlinách stačí ostrihať alebo opatrne povylamovať odkvitnuté súkvetia tesne nad listami. Starším a už priveľmi rozrasteným oleandrom skráťte výhonky o tretinu až polovicu. Určite by mali ísť preč aj na pohľad choré, poškodené, križujúce sa alebo prevísajúce konáriky. Ak ste sa rozhodli pre radikálnejší rez, takzvaný zmladzovací počítajte s tým, že sa oberiete o bohaté kvitnutie. Púčiky sú už totiž založené. Jedna sezóna s menším množstvom kvetov však za pevné a nevyholené rastliny určite stojí. Využiť môžete rez na prevod, na silnejší perspektívny výhonok.
Čítajte aj Nesplnil oleander vaše očakávania? Možno ste spravili jednu z týchto 3 častých pestovateľských chýb4. Na slnko ho privykajte postupne
Denné teploty sú už dostatočne vysoké na to, aby ste oleander mohli vyložiť von. Hlavne rastliny, ktoré boli zimované pri odporúčanej teplote 5 až 12 °C. Noci však sledujte, lebo hoci oficiálne odolá približne –5 °C, nie je úplne dobré, po zime a presadení ho hneď stresovať mrazmi. Ak treba, radšej ho navečer preneste znova dovnútra. Mohutnejšie rastliny, ktoré sa naozaj nedajú nosiť hore-dole môžete v prípade chladnej noci obaliť do niekoľkých vrstiev netkanej textílie. Myslite na to, že hoci rastlina ako taká znesie aj mierny mráz, púčiky, ktoré už tvorí sú na poškodenie oveľa citlivejšie.
5. Po zime ho nenechajte hladovať
Už pri presádzaní môžete rastline dopriať dávku kvalitného a dobre vyzretého kompostu, prípadne siahnuť po komerčných hnojivách určených pre kvitnúce balkónové rastliny. Pri používaní sa vždy riaďte odporúčaním na obale konkrétneho výrobku a nikdy neprekračujte stanovenú dávku.