Mnohé z druhov sú bežnou súčasťou nejednej domácnosti, lebo patria medzi často pestované izbovky. Ak sa nájdu aj u vás, preneste si ich do spálne. Vzduch prečistí lišajovec (Phalaenopsis), teda u nás najpestovanejšia orchidea, sansevieria (Sansevieria) známejšia ako svokrin jazyk a najobľúbenejšia bytová palma chamédorea (Chamaedorea).
Rastliny produkujú kyslík a pohlcujú oxid uhličitý, no tiež uvoľňujú vodu v podobe vodnej pary, a tým zvlhčujú vzduch v miestnosti.
Zbavia vás chemických výparov
Niektoré rastliny sú skutočnými majstrami v odstraňovaní zdraviu škodlivých látok z prostredia.
- Tak napríklad formaldehyd, ktorý je súčasťou tabakového dymu alebo rôznych lepidiel používaných aj pri výrobe nábytku obzvlášť dobre zo vzduchu pohlcuje brečtan popínavý (Hedera helix). Ako izbovku ho môžete pestovať v závesných košíkoch, zhotoviť mu rám alebo tyč, po ktorej sa bude popínať.
- Chemických škodlivín v ovzduší vám úspešne zbavia aj figovníky. Potrebujú však dostatok svetla (hlavne malolisté druhy), no nie priame slnečné žiarenie. Medzi veľmi obľúbené patria figovník lesklý ‘Reginald’ (Ficus benjamina), a z veľkolistých figovník kaučukový ‘Robusta’ (F. elastica).
- Spomedzi dracén je najefektívnejšia v pohlcovaní nečistôt z ovzdušia dracéna voňavá ‘Janet Craig’ (Dracaena fragrans).
- Odborníkom na čistý vzduch je aj obľúbený lopatkovec (Spathiphyllum). Dobre znáša nedostatok svetla, a tak vyplní každý nevyužitý kút. Odstráni acetón, benzén a iné toxíny.
Zdravý vzduch v spálni vám zaistia aj:
- zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)
- nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata)
- prútovnica štíhla (Rhapis excelsa)
- syngónium stopkatolisté (Syngonium podophyllum)
- aspidistra vyššia (Aspidistra elatior)
- šlumbergera (Schlumbergera) – vianočný kaktus
- hatiora (Hatiora) – veľkonočný kaktus
- aloa strakatá (Aloë variegata)
- echmea pásikovaná (Aechmea fasciata)
Doplňte ich nočnými pomocníkmi
Počas noci sú dôležité aj rastliny pôvodom zo suchých oblastí. Keďže sú vo svojej domovine počas dňa vystavené silnému slnečnému žiareniu, fungujú s obráteným režimom. Počas dňa sa bránia nadmernej strate vody a tak v noci pútajú oxid uhličitý produkovaný inými rastlinami v procese dýchania. Preto sú sukulenty, kaktusy, prýštce, mnohé bromélie a orchidey rovnako užitočnými pomocníkmi v zlepšovaní kvality spánku.
Čítajte viac Pestovatelia odhalili tajomstvo krásne vyfarbených vianočných ruží a pridali rady, aby vám vydržali dlhé mesiace