Áno, je to možné, hoci tak, ako všetko, aj tento postup má isté špecifiká. Ich dodržiavanie však nie je náročné.
Základné pravidlá pestovania rastlín vo vode
Zvážiť treba niekoľko faktorov, ktoré sú v podstate veľmi podobné ako pri pestovaní izbových rastlín v črepníkoch so substrátom:
Svetlo
Rastliny treba vyberať podľa toho, aké svetelné podmienky potrebujú. Zároveň však pri pestovaní vo vode treba mať na pamäti, že pri použití nádoby z číreho skla sa voda na priamom a dlhšie pôsobiacom slnku zohreje. Ak je objem nádoby malý, jemné korienky sa „uvaria“. Snažte sa preto čo najviac vyhýbať umiestneniam na južných parapetoch.
Čítajte viac Jednoduchý spôsob, ako zimovať muškáty: Zabudnite na balenie do novín či vešanie za korene a v lete budú opäť krásneHnojenie
Substrát poskytuje rastline určitú štartovaciu dávku živín. Pokiaľ ide o pestovanie v čistej vode, je nanajvýš dôležité, aby ste rastlinu pravidelne hnojili. Ideálne sú hnojivové roztoky pre hydropóniu, no použiť môžete aj tekuté hnojivá na izbové rastliny.
- Najskôr zmiešajte potrebné množstvo hnojiva s vodou podľa pokynov na etikete. V priemere to robte pri každej druhej až tretej výmene vody, avšak prihliadajte na potreby rastliny a ročné obdobie.
- Do nádoby s hnojivovým roztokom dajte rastlinu asi na hodinu, čím jej poskytnete dostatok času na načerpanie živín, ktoré môže potrebovať.
- Následne roztok vylejte a doplňte čerstvú, čistú vodu. Nádobu neoplachujte, aby v nej nejaké živiny zostali. Celú koncentráciu hnojiva však vo vode nenechávajte, pretože to môže po niekoľkých dňoch spôsobiť jej zapáchanie.
Pravidelná výmena vody
Tak, ako rastliny v substráte treba zalievať, izbovkám rastúcim priamo vo vode im túto musíte vymieňať za čerstvú. Udrží ju to okysličenú a predchádzate tak usadzovaniu rias. Tie rastline síce neubližujú, ale okrádajú ju o kyslík. Vodu meňte raz týždenne.
Kvalita vody
Odporúča sa používať vodu dažďovú, odstátu alebo filtrovanú bez obsahu chlóru, ktorá by mala mať izbovú teplotu, aby korene neutrpeli šok.
Čítajte viac Nádchovník vás zachráni v čase chrípky a nádchy. Zásobte sa ním už teraz, aby ste boli pripravení zabojovať proti jesenným chorobám(Ne)výhody jednotlivých pestovateľských nádob
- Klasické poháre na vodu a zaváraninové poháre: Určite máte doma niekoľko nepoužívaných pohárov na vodu či zo zaváranín, o ktorých ste si kedysi povedali, že sa raz možno zídu. A mali ste pravdu. Teraz prišiel ich čas. Vďaka širším otvorom do nich pohodlne vložíte viaceré odrezky alebo dospelé rastliny. Rôznorodosť tvarov a výšok poskytuje možnosti variability a získania atraktívnych dizajnových prvkov. Nevýhodou je, že ak máte len jeden odrezok, veľkým otvorom rastlina skĺzne hlbšie do vody (namočenie listov nie je žiaduce). Širší otvor navyše spôsobí, že sa voda vyparuje rýchlejšie. Aj riasy sa v čírych nádobách tvoria intenzívnejšie, čo rastlinám priamo neškodí, no nevyzerá to dobre.
- Vázy: Dostupné sú v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách, vďaka čomu sú dokonalým doplnkom pre interiérový dizajn. Môžete si vybrať, či chcete koreňový systém rastliny ukázať alebo ho skryť. Nepriehľadné nádoby sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť rovnomernejšiu (stálejšiu) teplotu vody a pomalšiu tvorbu rias. Nevýhodou môže byť, že ak zvolíte vázu s príliš úzkym hrdlom, pri vyberaní rastliny s bohatým koreňovým systémom ho môžete poškodiť.
- Rôzne skúmavky a laboratórne nádoby: Úzke a vyššie skúmavky sú skvelé na umiestnenie jednotlivých odrezkov a vyzerajú originálne. Často sú súčasťou rôznych nástenných systémov a dizajnových riešení pestovania izbových rastlín. Veľkou nevýhodou je, že potrebujú stojan alebo iný spôsob umiestnenia (zavesenia), aby držali vo vzpriamenej polohe, pretože nemajú rovné dno.
Pripravili sme zoznam rastlín, ktorým sa vo vode dobre darí aj bez potreby zložitého hydroponického systému. Navyše, keď vás tento spôsob omrzí, kedykoľvek ich môžete vysadiť do klasického črepníka so substrátom a tak celkom zmeniť vzhľad a dojem z vášho interiéru.