Vedeli ste, že zázvor sa dá bez problémov vypestovať ako izbová rastlina? Stačí zasadiť odrezok s rastovým vrcholom plochou stranou do širokého plytkého kvetináča. Potrebuje však teplo aj dostatok vody, preto treba substrát, v ktorom zázvor rastie, pravidelne zalievať a dbať na to, aby bol pravidelne zvlhčený.
V septembri vyberáme nový koreň
Zázvor má rád teplo, ale nie priamo silné slnko, ideálna teplota na pestovanie je medzi 22 – 25 stupňov. Vyklíči v priebehu pár dní, ale koreň sa vytvára niekoľko mesiacov, často to trvá až rok. Ak na konci leta listy zázvoru zožltnú a uschnú, vtedy ho treba prestať polievať a v septembri môžete vybrať z črepníka nový koreň. Zázvor dozrieva práve v čase, keď sa zbaví listov, no v substráte ho môžete nechať aj celý mesiac. Zbierať sa dá už tri či štyri mesiace po zasadení, vtedy je mladý, pokrýva ho tenká šupka a môže mať pikantnú chuť.
Čítajte aj Čučoriedku sa oplatí pestovať, chráni imunituZázvor je lekárnička v prírodnom balení
Zázvor má protizápalové účinky a dokáže pôsobiť upokojujúco na nervový systém. Aj preto zmierňuje bolesti hlavy, menštruačné ťažkosti či pomáha pri prechladnutí. Má aj schopnosť povzbudiť trávenie a urýchliť metabolizmus, podporuje činnosť žalúdka a znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, dokonca zabraňuje kôrnateniu ciev. Najčastejšie sa používa ako korenie, dá sa z neho pripraviť čaj, ideálne z čerstvého odrezku zázvoru. Len pozor na dennú dávku, ktorá by nemala prekročiť štyri gramy.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Indické maslové kura podľa Lukáša Bielku na Varecha.sk