Na prahu leta súperia stromy s okolitou rastlinnou pliagou o živiny. Navyše, porast dusiaci spodok drevín môže spôsobiť hnilobu. Dôležité preto je vykosiť trávnik v okolí kmeňov na minimálnu výšku a dôkladne povyťahovať zo zeme burinu. Najspoľahlivejším riešením však je totálne vyčistenie obklopujúcej plochy od vegetácie: urobte to na polomer aspoň pol metra. Ak vám rozľahlosť pozemku dovoľuje veľkorysejší zákrok, obnažte priestor až do metrovej vzdialenosti všetkými smermi.
Rohovinové hobliny a mulč z trávy
Následne podporte drevinu rovnomerným rozsypaním jednej-dvoch hrstí rohovinových hoblín a z vizuálnych, ale najmä pestovateľských dôvodov zasypte lysinu tenkou vrstvou mulču z čerstvo pokosenej a podrvenej trávy. Takáto pokrývka pomáha regulovať vlhkosť a redukuje výskyt buriny. Doplňte ju raz za týždeň.
Čítajte aj Dreviny čo rastú rýchlo, nestoja veľa a vytvoria aj pekný živý plotKokosové disky okolo kmeňa
Už na prelome jari a leta je pre hojnosť a kvalitu úrody kľúčová dostatočná zálievka. Napríklad taká jabloň potrebuje v čase sucha až 40 litrov vody týždenne. Nadmernému odparovaniu vlahy zabránite nahrnutím kôrového kompostu ku kmeňu. Použiť môžete aj priemyselne produkované špeciálne mulčovacie disky z kokosového vlákna. Výhodou je, že pred každým polievaním sa dajú ľahko odňať a po zavlažení inštalovať nazad.
Preriedenie spomaľuje starnutie
Jún je zároveň vhodný na preriedenie črtajúceho sa ovocia. V prípade takých broskýň to znamená nechať dozrievať iba jednu približne na každých 10 cm dĺžky výhonku. Prísnou selekciou si zadovážite výstavné kusy a spomalíte prirodzené starnutie stromu, respektíve regres jeho plodnosti.
Čítajte aj Prečo je júnová prebierka plodov taká dôležitá? A čo ešte potrebujú ovocné stromy?Zbavte rajčiny jalových zálistkov
Podobným zákrokom je priebežné opatrné vylamovanie postranných výhonov rajčín – tzv. zálistkov. Vzchádzajú z pazúch listov, jalovo rastlinu vysiľujú, redukujú tým budúcu úrodu a ešte aj zvyšujú náchylnosť na plesne. Riziko rozvinutia spomenutého neduhu znížite aj aplikovaním vývarov z byliniek – napríklad prasličky, ľubovníka či skorocelu. Hrsť zalejte litrom studenej vody a za občasného premiešania nechajte 24 hodín lúhovať.
Tekvica sa nepredávkuje
Ak vám zvýši čas, do blízkosti kompostoviska zasaďte tekvicu a navigujte výhonky na bočné steny. Veľké listy zatienia obsah a postarajú sa o to, aby sa pri výdatných zrážkach prehnane nepremočil. Tekvica má výhodu, že sa „nepredávkuje“ pôdou enormne bohatou na živiny, čo je pri takomto stanovišti v priamom susedstve zdroja nevyhnutná konštelácia.