Pod ochranou väčších stromov
Sú známe ako japonské javory, pretože rastú takmer v každej japonskej záhrade. Niektoré odrody sú rozšírené aj v iných ázijských krajinách. Taký je napríklad javor dlaňolistý (na obrázku). Pokiaľ sa rozhodnete pestovať ho vo svojej záhrade, vedzte, že bude prosperovať v blízkosti väčšieho stromu, akoby pod jeho ochranou. Takéto umiestnenie mu totiž poskytne to, čo nevyhnutne potrebuje – vlhkosť a tieň. Japonské javory neobľubujú priame slnko a sucho, veď pochádzajú z oblastí, kde majú letá monzúnový charakter. Preto sa im veľmi dobre darí aj vo Veľkej Británii, kde sú takisto obľúbenými drevinami. Javor dlaňolistý je výborná voľba aj v prípade, že ho chcete pestovať v nádobe na balkóne či terase.
Čítajte aj Krásne a skromné: Dreviny čo rastú ako divé a neumoria vás svojimi nárokmiRôzne tvary a farby vás dostanú
Japonské javory pôsobia veľmi dekoratívne, z ich tvarov a farieb, najmä teraz na jeseň, nedokážete odtrhnúť oči. Preto je dobré vysadiť ich na také miesto v záhrade, kam dovidíte z domu. Farby listov sa menia ako chameleón, od žiarivej žltej až po ohnivú červenú. Listy sú niekedy typicky javorovo krojené, inokedy pripomínajú vtáčie pierka. Efektné farby si tieto dreviny uchovajú až do jari alebo do leta, takže ani v týchto ročných obdobiach neprídete o ich vrcholnú krásu. Jedna z najlepších odrôd, ktorá vás bude tešiť po celý rok, je Bloodgood.
Ako sa o ne starať
Umiestnite japonský javor tam, kde bude mať aspoň čiastočnú ochranu pred slnkom a vetrom. Na jar sú japonské javory mimoriadne citlivé, preto je potrebné dobre ich chrániť pred mrazmi. Tieto dreviny potrebujú dostatok vlahy a sú zvyknuté na horúce a vlhké letá. Preto ich od mája do augusta výdatne zalievame. V januári alebo februári stromy režeme, no len kým nezačnú rásť listy. Japonské javory potrebujú mierne kyslú pôdu, so živinami to nepreháňame. Ak pestujeme strom v nádobe, prihnojíme zeminu kompostom. Črepník by mal byť mrazuvzdorný.