Aby nám cez zimu nevyhnili
Ak polievame rastliny stále rovnako ako v lete, nedokážu všetku vodu spracovať a môžu začať zahnívať. Odumierajú korene, stonky aj listy – tie potom menia farbu zo zelenej na žltú. Cez poškodené miesta vnikajú do rastliny ľahko ochorenia aj škodcovia. Aby sme sa tomuto nepríjemnému a často nezvratnému scenáru vyhli, ako prvé obmedzíme polievanie. Stačí raz alebo dvakrát týždenne a v menších dávkach než v lete. Z misiek vylievame prebytočnú vodu a pôdu na povrchu kypríme.
Blednú a padajú – čo s tým?
Počas neskorej jesene a v zime ubudne rastlinám až 40 percent denného svetla. Samozrejme, najviac trpia tie rastliny, ktoré máte umiestnené ďalej od okna. V zimných mesiacoch zvyknú často blednúť, stratia typickú kresbu a môžu im opadávať listy. Prvá pomoc je jednoduchá a spočíva v premiestnení rastlín bližšie k oknu. Okná cez deň nezatemňujeme, dokonca môžeme rastliny umiestniť aj na južnú stranu, kde by ich inak v lete spálilo slnko. Teraz však potrebujú svetla čo najviac a južná strana im neuškodí.

Suchý vzduch im nerobí dobre
Interiéry vykurované na viac ako 20 stupňov sú pre rastliny doslova zabijakom. Trpia najmä tie rastliny, ktoré pochádzajú z vlhkých trópov napríklad lopatkovec alebo rôzne paprade. Suchý vzduch nesvedčí ani rastlinám, ktoré si ťahajú vlhkosť z ovzdušia – typickým príkladom sú orchidey alebo bromélie. Na vlhkosť sú náročné aj mäsožravé rastliny. Na príliš suchý vzduch reagujú rastliny vysychaním končekov listov, no zvýšená zálievka im nepomôže. Pomôže rosenie a polievanie do misky. Rastlinám s veľkými listami treba listy utierať mokrou handričkou. Treba dávať pozor aj na to, aby neboli rastliny umiestnené blízko vykurovacích zariadení.
Strih a presádzanie teraz nepotrebujú
Vegetačný pokoj znamená aj to, že rastliny v tomto čase ušetríme od radikálnych zásahov, ako je strihanie, presádzanie alebo delenie. To všetko necháme až na jar a neodstraňujeme ani vzdušné korene, aj keď sú suché. Sledujeme výskyt škodcov na rastlinách a keď sa objavia, hneď do kvetináčov umiestnime žlté lepkavé doštičky. Môžeme tiež zväčšiť rozostupy medzi rastlinami, aby škodcovia nepreliezali z jednej na druhú. Počas vegetačného pokoja rastliny nehnojíme.
Ktoré výnimky potvrdzujú pravidlo?
Nie všetky izbové rastliny ošetrujeme v zime podľa vyššie uvedených pravidiel. Nevzťahujú sa na rastliny, ktoré v zime kvitnú, ako sú azalky, čemerice a niektoré orchidey. Tie práve polievanie a prihnojovanie potrebujú. Rastliny podľa možnosti teraz nepresúvame na iné miesto ani ich notáčame, a to ani vtedy, keď sa ťahajú za svetlom. Mohli by sme ich vysiliť a opadali by im puky.