Prečo rezať v zime
V zime sú rastliny vo vegetačnom pokoji a neprúdi v nich miazga, preto si s ráznymi zásahmi poradia lepšie. Odstránením starého dreva umožníme, aby cez rastlinu prúdil vzduch, čo ju ochráni pred poškodením silnými zimnými vetrami. Zároveň tak bránime šíreniu chorôb a škodcov. Zimným rezom podporíme silný rast na jar. Niektoré rastliny rez nepotrebujú – reč je najmä o kompaktných druhoch – a iné potrebujú iba občasný rez. Sú však také, ktoré zo zimného rezu vyslovene profitujú.
Ktoré druhy určite zrezať
Bez debaty treba v zime rezať opadavé prerastené kry, ktoré už presiahli vyhovujúce rozmery. Je potrebné odstrániť najstaršie hlavné konáre a tiež všetky konáre, ktoré rastú nevhodne. Odstránime však najviac tretinu rastliny a v omladzovaní pokračujeme nasledujúcu zimu. Postupujeme trpezlivo, proces omladzovania krov môže trvať aj štyri roky. Režeme aj kry, ktoré v zime kvitnú. Taký je napríklad zemolez alebo jazmín nahý. Vždyzelené, opadavé kry a popínavé rastliny potrebujú jemné presvetlenie. Odkvitnuté kvety odstránime a rastliny zimným rezom aj tvarujeme.
Čítajte aj Ak sa jej u vás darí, znamená to, že máte čistý vzduch. Jej vôňa a vzhľad pôsobia upokojujúco na psychikuSú aj ďalšie dôvody
Z hlbokého zimného rezu majú úžitok aj opadavé kry s farebnou kôrou. Z nich odstránime minuloročné výhonky a necháme niekoľko očiek nad povrchom pôdy, aby sme podporili rast silných nových a pekne sfarbených výhonkov. V zime režeme aj opadavé rastliny, ktoré „plačú“, teda tečie z nich miazga, keď ich režeme počas sezóny. Pri zimnom reze miazga nepotečie a rastlina sa rýchlo pozbiera. Do tejto skupiny patrí napríklad vinič alebo breza.