Každopádne, ak vašu záhradu ešte nenavštívila, tešte sa. Hoci patogén prežíva na povrchu pôdy a po jeho zaoraní mu životnosť výraznejšie klesá, stále sa pohybujeme v rozpätí až šiestich rokov, počas ktorých môže byť zdrojom novej infekcie. Prvé napadnutie preto zväčša znamená niekoľkoročnú (najmenej tri)stopku pre pestovanie lahôdkovej kukurice.
Sneť napáda všetky časti kukurice. Spôsobuje tvorbu nádorov a rôznych deformácií.
Tie môžu mať od niekoľkých milimetrov až po priemer i viac ako 15 cm. Tvoria sa vždy v mieste infekcie, ktorá vstupuje do rastlín cez poškodené pletivá. Majú bielu až striebrosivú farbu a tvoria sa z pletív hostiteľa.
Infekcia môže nastať počas vegetácie už spomínanými spórami z pôdy, ale aj prenosom z pozberových zvyškov. Najhoršie však je, že ani pri zdravej pôde nemáte istotu – kontaminované totiž môže byť aj osivo. Spóram pri klíčení vyhovuje suchšie a teplé počasie.
Čítajte viac Dopestovať rajčiaky, uhorky či papriku je úplne jednoduché. Dodržte tieto 3 rady a nebudete vedieť, čo s úrodouPrevencia je kľúčová
Zásadným krokom v dopestovaní zdravej a sladkej lahôdkovej kukurice je kúpa a následná sejba moreného osiva rezistentných hybridov, teda odrôd označených ako F1. Zároveň treba dodržiavať správne pestovateľské postupy, napríklad vhodnú prípravu pôdy, neprehnojovať dusíkom a správne striedať plodiny v osevnom postupe. Ak sa sneť kukuričná (Ustilago maydis) u vás vyskytne napríklad dve sezóny po sebe, zvážte na niekoľko rokov sejbu lahôdkovej kukurice.
Rastliny zlikvidujte
V prípade, že na kukurici uvidíte tvoriace sa nádory sneti, na nič nečakajte a okamžite rastlinu vytrhnite. Odstrániť poškodené časti nestačí. Spravte to skôr, než spóry v hálkach dozrú, nádorové útvary prasknú a patogén sa rozptýli do prostredia. Napadnuté rastliny nikdy nedávajte do kompostu. Vhoďte ich do komunálneho odpadu alebo spáľte.