Ak ste s pestovanými odrodami spokojní, nie je dôvod, nakupovať nové sadenice. Stačí, ak si každý rok časť rastlín zmladíte tak, že si zo zdravých, bohato rodiacich materských jahôd pripravíte nové silné sadenice.
Čítajte aj Úrady upozorňujú na nekalé praktiky predajcov popínavých jahôd a ovocných stromčekovAko na to? Máte dve možnosti:
- Prvou je tá, že z poplazov vyrastajúcich z materskej rastliny odoberiete odnože (mladé rastliny). Z jednej dospelej jahody vezmite najviac tri, pričom by mali mať vytvorené základy koreňov. Nesmú zvädnúť, preto ich počas prípravy priebežne roste, alebo dajte do vedra s vodou. Ostatné odnože aj s poplazmi odrežte. Budúce jahodové priesady vysaďte do väčších črepníkov, kde do času sadenia na záhon vytvoria bohatý koreňový systém. Ak máte dostatok priestoru, môžete ich nechať zakoreniť aj vo voľnej pôde a následne presadiť na nový záhon.
- Druhou, a za nás lepšou možnosťou je, odnože od materských rastlín neoddeľovať, ale najskôr ich vysadiť do menších kvetináčov (zakoreňovačov). Výhodou je, že takto zasadená odnož nemusí mať vytvorené základy koreňov. Počas zakoreňovania bude stále prostredníctvom poplazu spojená s materskou rastlinou, ktorá ju bude vyživovať. Oddelíte ju až potom, čo sa na nej vytvoria prvé nové listy. Je to znak toho, že už má svoje, dobre fungujúce korene. Výhodou takéhoto zakoreňovania je i to, že vďaka koreňovému balu sa rastliny po vysadení na záhon rýchlejšie a spoľahlivejšie ujmú.
Poplazy s odnožami, ktoré neplánujete použiť na získanie nových sadeníc z rastlín odstráňte.
Ich vyživovanie je pre materskú jahodu vysiľujúce, čo negatívne ovplyvňuje nielen životnosť porastu, ale aj tvorbu základov kvetov a tým budúcoročnú úrodu. Celé poplazy opatrne odstrihnite. Nikdy ich netrhajte. Mohli by ste poškodiť koreňový kŕčok materskej rastliny.