Recept na najlepšiu domácu vegetu bez soli a konzervantov, plus praktické rady na sušenie zeleniny

Určite si z času na čas nasušíte niektorú z byliniek, či už na neskoršie použitie pri varení, alebo na prípravu liečivého čaju. Bežné je aj sušenie ovocia, no už málokto sa pustí do zeleniny. Je to však škoda.

02.10.2023 14:00
sušenie, zelenina Foto:
debata

Veľkou výhodou sušenia je, že počas tohto procesu sa z použitých surovín postupne odparuje voda, čím sa zamedzuje nežiaducemu rozvoju mikroorganizmov. Preto, či už sušíte ovocie, zeleninu, bylinky alebo huby, nie je potrebné, pridávať k nim konzervačné prípravky, a to sa oplatí.

Pri akej teplote sušiť

Správne vysušená zelenina môže obsahovať najviac päť percent vody, aby sa nekazila. Sušiť môžete na slnku, alebo v rúre, no úplne najlepšia je originálna sušička potravín. Pre zachovanie čo najviac vitamínov a iných zdraviu prospešných látok sa odporúča, nastaviť teplotu v závislosti od druhu v rozmedzí 30 až 60 °C. My však máme najlepšiu skúsenosť s 50 °C, kedy zelenina nestvrdne, ale zostane pružná, hoci je dobre vysušená. Ak môžete sušiť bez prístupu svetla, je to ideálny stav. Konečný produkt si zachová pekný vzhľad – pôvodnú farbu.

cvikla Čítajte viac Takmer zázračný všeliek pomôže s vysokým cholesterolom, ochráni srdce, upraví trávenie a vydrží vám v zásobe celú zimu

Sušička nie je odpadkový kôš

Aj pri sušení zeleniny platí, že treba používať dobre dozreté a zdravé plody. Sušenie rozhodne neslúži na spracovanie nahnitých zelenín, ktoré napríklad nemôžete uchovať v pivnici na neskôr. Pamätajte na to, že ak je raz plod nahnitý alebo s viditeľnou plesňou, poškodený je už celý. Nestačí odrezať zlú časť. Čo však môžete využiť na sušenie, je zelenina drobná, rôzne deformovaná(na­príklad korene mrkvy, petržlenu a podobne), alebo taká, ktorú poškodíte náradím počas zberu, a tým pádom už nepatrí do pivnice.

Nakrájané kúsky zeleniny ukladajte na sušiace... Foto: SHUTTERSTOCK
sušenie, zelenina Nakrájané kúsky zeleniny ukladajte na sušiace sitá alebo do sušičky rovnomerne tesne vedľa seba, ale len v jednej vrstve. Takto sa rýchlejšie a hlavne rovnomerne usušia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #sušenie #sušenie cibule #sušenie zeleniny #spracovanie zeleniny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december