Postavte deťom domček na strome

Chuť hrať sa vonku a prežívať bláznivé dobrodružstvá sa z detstva takmer vytratili. Radi by ste to zmenili? Postavte pre svoje ratolesti domček na strome.

28.04.2021 06:00
domcek na strome-1 Foto:
debata (2)

Čarovné lesy plné víl, tajné úkryty pred nebezpečnými banditmi, či nedobytná pevnosť. Určite si pamätáte na mnohé dobrodružstvá, ktoré sa občas skončili menším škrabancom. „Všetci dobre vieme, že pobyt vonku je dobrý nielen pre naše fyzické, ale aj duševné zdravie.

Je to tiež príležitosť, ako sa opäť spojiť s prírodou. Deti sa prostredníctvom zábavných aktivít v prírode môžu toho veľa naučiť a prebudiť vlastnú kreativitu. Ak máte záhradu a dostatočne hrubé stromy, nie je nič lepšie, ako postaviť domček na strome. Aj keď je výstavba často smelým projektom, každý šikovnejší majster to s pomocou svojich detí zvládne ľavou zadnou,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

image terasa Čítajte aj 3 tipy, ako vybrať vhodnú terasu

Vyberte vhodné stromy

Prvým krokom je výber správnych stromov. Veľkosť stromu ovplyvní aj veľkosť a štýl domčeku. Hlavnou zásadou pri akomkoľvek projekte by mala byť bezpečnosť. Precízne plánovanie a stabilná konštrukcia zaistí, že vaša rodina a hostia si budú môcť bezpečne užiť spoločné chvíle strávené vonku.

„Vyberajte stromy s hrubým kmeňom a silnými vetvami. Ak je strom príliš mladý, môže byť slabý a v budúcnosti rásť mimo vašu kontrolu. Staré stromy môžu byť na druhej strane napadnuté škodcami, ktoré spôsobia, že kmeň je nestabilný a suchý,“ upozorňuje David Benda.

Ak už máte stromy vybraté, je čas ich dobre prezrieť. Skontrolujte prítomnosť škodcov, plesní, alebo iných problémov. Preštudujte si, ktorý škodcovia sú známymi nepriateľmi konkrétneho stromu, aby ste ich v nevyhnutnom prípade vedeli okamžite zničiť.

Nezabúdajte na pevný základ

Pre zaistenie dobrej stability musíte postaviť pevnú oporu. Možností je niekoľko, no najpevnejšie opory zabezpečíte priskrutkovaním opory k stromu alebo vybudovaním nosných stĺpov.

„Priskrutkovanie opory priamo k stromu znamená pripevniť nosné trámy plošiny ku kmeňu stromu. Musíte byť ale opatrní, pretože voľbou nevhodných materiálov a zlou montážou môžete kmeň stromu príliš poškodiť a tým narušiť jeho stabilitu. Výhodnejšia je výstavba nosných stĺpov, ktoré sú zapustené do zeme v blízkosti stromu. Tento spôsob strom vôbec nepoškodí,“ vysvetľuje Benda.

Foto: Hornbach
02 domcekxx

Ochrana pred počasím

Strecha domčeka je na strome rovnako dôležitá, ako strecha rodinného domu. Celú stavbu ochráni pred nepriazňou počasia. Dostatočne veľká strecha zabezpečí dobrý odtok vody, takže steny a podlaha ostanú suché aj po búrkach. Plochá strecha na skrýše v korunách stromov nepatrí. Ideálne sú strechy so sklonom 30 až 45 stupňov. Ak vám to strom neumožňuje, pokúste sa aspoň o sklon minimálne 5 stupňov.

Colorful bushes of spring flowers, planted in old pots, buckets and boxes with white furniture. New direction in floral decor. Floriculture. Čítajte aj Plánujete novú kuchyňu? Starú môžete využiť aj v záhrade

Ako stavebný materiál sa najčastejšie používa drevo. Nezabúdajte teda na pravidelné ochranné nátery drevených trámov. Správnou starostlivosťou zabezpečíte, že domček vydrží čo najdlhšie. Zapojte do práce deti

Požiadajte deti, aby vám pomohli s návrhom. Určite sa pri plánovaní nielen spoločne zabavíte (kreatívnymi nápadmi vašich ratolestí), ale rodinu zároveň aj zblížite. Pri samotnej výstavbe vám môžu deti pomôcť s nosením niektorých materiálov, pribitím menších klincov, natieraním farby alebo výzdobou interiéru.

„Takáto práca vaše deti určite nadchne. Dovoľte im tiež vyblázniť sa do sýtosti pri zariaďovaní. Pestré farby, reťaze solárnych svetiel, fotografie s ich najlepšími kamarátmi. To je len zopár príkladov, ako môžete domček na strome oživiť a vytvoriť skutočne útulné miesto,“ radí David Benda.

To najlepšie na koniec

Domček na strome môžete jednoducho doplniť o množstvo zábavných aktivít a vytvoriť tak jedinečné ihrisko, ktoré zabaví vaše ratolesti na celé hodiny.

„Fantázii sa medze nekladú. Staršími pneumatikami môžete jednoducho vytvoriť hojdačky, s pomocou paliet zas vybudovať lezeckú stenu. Ak ste domček nepostavili príliš vysoko, môžete dokúpiť detskú šmykľavku, ktorou sa budú môcť deti spustiť priamo z domčeka. Možností je skutočne neúrekom,“ dodáva odborník.

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #deti #záhrada #hry #domček na strome
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december