Máj: Mesiac lásky aj zakladania nového trávnika

Ak túžite po krásnej súvislej zelenej ploche v záhrade, máte dve možnosti. Buď si položíte hotový trávny koberec, alebo si trávnik vysejete sami. Vypestovať trávnik je síce prácnejšie, ale lacnejšie. Poradíme vám ako na to.

06.05.2021 06:00
grass seeds begin to grow on new soil in the... Foto:
debata

Prvým a dôležitým krokom je príprava podložia. Ak chceme, aby bol trávnik stále krásne zelený, musíme dôležité kroky urobiť už v prípravnej fáze. Trávnik potrebuje k rastu živiny, vodu a slnko. Preto sa odporúča vytvoriť rôzne vrstvy pôdy, ktorých špecifické vlastnosti udržia vlahu v pôde. Dobre štruktúrovaná pôda sa vyznačuje vyváženým zastúpením ílu, piesku a organických látok.

Terén možno vyrovnať vrstvou štrku, ktorá zároveň bude tvoriť drenážnu vrstvu. Podľa pomeru vlahy v pôde môžeme do tejto vrstvy vložiť drenážnu rúru alebo zavedieme niektorý zo závlahových systémov. Následne by sa na štrk mala naviezť vrchná vrstva pôdy s hrúbkou asi 20 cm. Každú vrstvu je potrebné niekoľkokrát zvalcovať trávnikovým valcom.

Pôdu treba kypriť minimálne do hĺbky rýľa. Dostatočný záber rýľa otvorí spodné vrstvy pôdy a pôda si vďaka tomu udrží vlhkosť. Prácu vám uľahčí aj kultivátor, ktorý pomôže s odstránením kameňov a zvyškov koreňov. V závislosti od druhu pôdy môžeme zapracovať aj prípravky na skvalitnenie pôdy. Následne pôdu vyrovnáme pomocou hrablí tak, aby sme získali rovný povrch s drobnohrudkovitou štruktúrou. Takto pripravenú necháme približne 2 až 3 týždne odpočívať. Pôda sa opäť zhutní a nebude dochádzať k prepadávaniu jej povrchu.

Medzičasom môžu vyklíčiť odpočívajúce semená burín. Burinu sa odporúča odstrániť 2 až 3 dni pred osiatím trávnika. Keď odstránime všetku burinu, môžeme opäť do pôdy aplikovať substrát a hnojivo.

„Substráty určené na zlepšenie kvality pôdy svojím zložením pomáhajú pôde zadržiavať vodu, dopĺňajú a viažu živiny, z ktorých môžu následne profitovať rastliny. Hnojivá zasa súčasne likvidujú buriny, ktoré môžu prekážať trávniku v zdravom raste,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. Aby sme zabránili nadmernému skypreniu pôdy, je dobré ju pred výsevom trochu vyrovnať a spevniť, najlepšie pomocou záhradného valca.

Výsev osiva

Pri zakladaní trávnika zohráva výber vhodného osiva kľúčovú úlohu. „Skôr ako vyberiete konkrétnu značku, zamyslite sa nad tým, na aký účel bude trávnik slúžiť a v akých podmienkach bude rásť.

Iný typ je vhodný, ak bude trávnik zaťažovaný napríklad hrou detí, alebo bude slúžiť len na reprezentatívne účely. Dôležité je aj to, koľko vlhkosti a svetla sa mu dostane,“ upozorňuje David Benda.

Pred tým, ako začnete s výsevom, odporúčame trávnu zmes premiešať, aby sa jednotlivé traviny rovnomerne rozdelili a budúci trávnik tak získal homogénny vzhľad. Pre dosiahnutie hustého a odolného trávnika na jeden štvorcový meter potrebujeme rovnomerne vysiať 20 až 25 g zmesi. S vytvorením ucelenej trávnatej plochy pomôže posýpací vozík. Osivo si rozložte v dvoch etapách a rozsievajte ho vozíkom do kríža.

Semená treba po vysiatí zatlačiť do zeme. Pomôže s tým záhradný valec. Tento úkon udrží semená vlhké a zároveň ich chráni ich pred odviatím alebo pred vyzobávaním vtákmi.

Tráva, záhrada, trávnik, údržba, bývanie Čítajte aj Ako pripraviť trávnik na sezónu

Starostlivosť

Tráva vyklíči asi za týždeň. Pôdu s osivom však treba udržiavať vlhkú, najmä počas prvých 4 týždňov. Za bežného letného počasia stačí na pravidelné zalievanie približne 10 až 15 litrov vody na m2. „Ak neprší a je teplá jar, trávnik treba polievať aj trikrát denne. Najlepšie v ranných alebo večerných hodinách, priame slnko v spojení s kvapôčkami vody ho môže spáliť,“ upozorňuje Benda. Pri polievaní odporúčame držať prúd vody nahor, aby sa trávne semeno neodplavilo a zároveň aby sa prehriala voda vo vzduchu.

burina Čítajte aj Vraj zlá burina nevyhynie? Poradí si s ňou ocot

Ak trávnik zaberá väčšiu plochu, odporúčame použiť zavlažovače. Na ich inštaláciu však treba myslieť ešte pred jeho založením. Na zavlažovanie sú vhodné klasické postrekovače, ktoré striekajú vodu z malých trysiek a pritom sa otáčajú. Môžete si vybrať medzi automatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené automaticky pomocou rozvodov a zavlažovacieho počítača, alebo poloautomatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené manuálne.

Keď sa vytvorí hustý koberec, trávnik je sebestačný. Čas na prvé kosenie nastane asi po ôsmich týždňoch.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #pôda #voda #záhrada #trávnik #živiny #trávny koberec #vlaha
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december