Vo veľkej miere tomu môžeme predísť správnou kombináciou rastlín. Zmiešaná výsadba rastlín, ktoré sa navzájom priaznivo ovplyvňujú, nám uľahčí prácu a ušetrí záhradu pre prílišným používaním chémie. Čo s čím kombinovať a ktorým kombináciám sa radšej vyhnúť?
Čítajte aj V máji sa staráme o výsadbu a zberáme prvú úrodu. Zavlažujeme, hnojíme, ošetrujeme- Uhorky a tekvice vysievame s kukuricou. Pohyblivý tieň, ktorý poskytuje kukurica, zabraňuje prehrievaniu koreňov zeleniny.
- Poloskoré a poloneskoré zemiaky pestujeme s kukuricou. Obidve plodiny majú rovnaké nároky na pôdu a zberajú sa v rovnakom čase.
- Bôb a hrach si rozumie so zemiakmi. Bôbovité rastliny poskytnú tieň zemiakovým výhonkom. Po zbere úrody bôb a hrach odumrú a ich zvyšky prihnoja pôdu okolo zemiakov.
- Rajčiaky a bazalka si vyhovujú so špargľou, pri pestovaní vnútri aj s čili papričkami. Bazalka, špargľa aj čili pomáhajú obmedziť výskyt škodcov a chorôb, ktoré napádajú rajčiaky.
- Keď hlúbovú zeleninu vysadíme s fazuľou, znížime výskyt škodcov.
- Pri fazuli šarlátovej pestujeme hrachor voňavý. Jeho kvety privábia hmyz, ktorý včas opelí fazuľu.
- Keď spolu vysadíme mrkvu, pór a cibuľu, ich spoločný pach odpudí bežné škodce. Keď tieto druhy rastú jednotlivo, ich vôňa naopak škodce láka.
- Bôb a fazuľu, najmä tyčkovú, nevysádzame spolu s cibuľou a príbuznými druhmi, radšej ani v ich blízkosti. Strukoviny ani cibuľoviny nerastú dobre, keď sa pestujú vedľa seba.
- Rajčiaky a zemiaky nevysádzame vedľa seba, ani ich nestriedame za sebou, pretože ich napádajú rovnaké škodce.
- Zemiaky nepestujeme pri tekviciach, malinách a slnečniciach. Tieto rastliny ovplyvnia zemiaky tak, že budú náchylné na pleseň zemiakovú.