Za veľkú výhodu nových odrôd čučoriedok možno považovať fakt, že im nehrozia žiadne choroby a neohrozujú ich škodcovia. Snáď jedine hraboši, no v každom prípade ich možno ako jedno z mála ovocia pestovať v stopercentnej bio kvalite, bez postrekov. Aj preto je ich pestovanie nenáročné a zvládne ho i záhradkár začiatočník.
Čítajte aj Obyčajná neobyčajná cuketaPodmienky sa dajú vytvoriť
Jedinou unikátnosťou pestovania čučoriedkového kríku je, že pôda, v ktorej je zasadený, musí byť kyslá. K tomu bohatá na humus a dobre priepustná pre vodu. Ak takýto vhodný kúsok zeme na záhrade nemáte, požadované podmienky si môžete aj vytvoriť. Stačí na to niekoľko vriec rašelinového substrátu a 10 až 20 centimetrov hrubej vrstvy mulču z ihličnanov. Kyslosť pôdy v okolí kríku pokojne umocňujte tým, že na ňu z času na čas vylejete zvyšnú vodu zo zaváraných uhoriek, prípadne ocot zriedený s vodou.
Poznáte najchutnejšie odrody?
V našich podmienkach sa veľmi často pestujú kanadské čučoriedky, z ktorých tri odrody sú považované za najchutnejšie. Ide o Pink Lemonade, ktorej je najlepšie v polotieni, pokojne medzi inými čučoriedkovými kríkmi. Jej plody dozrievajú od augusta do októbra. Druhou odporúčanou je odroda Sunshine Blue, ktorá je dobre odolná voči zime a zároveň si nevyžaduje veľmi kyslú pôdu. Treťou je odroda vhodná tak do záhrady, ako aj na balkón, pretože ide o malý krík. Nesie názov Northcountry, má nežné biele kvety, červené listy i plody.
Ochrankyne zdravia
Čučoriedky nerastú kdekoľvek, preto sa určite oplatí mať ich v záhrade. A o to viac, že sú veľkými ochrankyňami zdravia. Obsahujú minerály a vitamíny, najmä céčko a odporúča sa jesť ich v čase respiračných infekcií. Zlepšujú trávenie a metabolizmus, chránia srdce, zmierňujú stres, zlepšujú stav pokožky, zrak aj pamäť. Ženám pomôžu pri menštruačných bolestiach i pri chudnutí.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Pohorelské gombovce na Varecha.sk